arygnoc

Víte, jak vznikají peníze? Víte, z čeho vznikají peníze?

Odpověď je zarážející:
Představte si, že stát potřebuje peníze. Požádá centrální banku o půjčku.
Jo, my ji Vám dáme, ale chceme za to dluhopisy, řeknou v bance (státní dluhopisy).
OK, řekne stát.

A hádejte, jak vzniknou peníze:
stát vytiskne dluhopisy (třeba na 1 miliardu).
Ty dá bance.
Banka převede státu 1 miliardu (tá ale neexistuje, je to jenom účetní položka).
Stát peníze přelozdělí (opět jenom účetní položka), třeba na ministerstva (já to zjednodušuji, aby to nebylo tak složité jako v reálu, ale princíp je stejný).
Ministerstvo peníze pošle třeba školám na platy učitelům (opět jenom převodem, tá miliarda pořád neexistuje – jako peníze).
ředitel školy (nebo kdokoli jiný) jde do banky a pošle příkaz na převod výplaty učitelům (zase žádné peníze)
učitel jde do obchodu a udělá nákup, zaplatí kartou (bez peněz)
obchodník uhradí fakturu bankovním převodem
a tak dále a tak dále a tak dále a tak dále a tak dále

a najednou máme 1 miliardu korun v oběhu, která vlastně neexistuje.

Tak takhle se tvoří peníze. Z ničeho.

Líbí se Vám to?

Nejlepší odpověď
poa.li

No, a přesto celý svět, který známe funguje na jejich základě… Prakticky všechno se točí kolem téhle chiméry…