annas

Víte, jak se jmenuje patronka Slezska?

Proč se jí stala?

Nejlepší odpověď
1popelka1

Patronkou Slezska je sv. Hedvika – připisuje se jí založení kláštera, několika kostelů, založila špitál ve Vratislavi, útulek pro malomocné, podporovala řehole, které se usazovaly ve Slezsku, studující mládež, kněze poutníky, pečovala o chudé.

Pouze ve Slezsku se slaví jako zemská patronka 15. října, a to zasvěceným svátkem.

http://ao-institut.cz/tex­ty/zivotopisy-ceskych-svetcu/16-hedvika.html
http://www.kyr­pribehy.estran­ky.cz/clanky/za­vate-stopy-historie/hdvika-patronka-slezska-a-__vyhnancu-z-vlasti__

Další odpovědi
vagra

Svatá Hedvika Slezská, polsky Jadwiga Śląska (1174 Andechs – 15. září 1243 Trzebnice) byla slezská vévodkyně, světice a patronka.

Věnovala se blahu svého lidu a prohloubení křesťanské víry. Zakládala nemocnice, ošetřovací ústavy a kláštery.

Svatořečil ji papež Klement IV. již 26. března 1267.
Svatá Hedvika je patronkou Polska, Slezska, Berlína, Vratislavi, Trzebnice a Krakova a kromě toho exulantů a snoubenců. Též je považována za ochránkyni němectví ve Slezsku.
Svatá Hedvika je také patronkou Ostravsko-opavské diecéze.

Její svátek se podle liturgického kalendáře slaví 16. října.

Zdroj: encyklopedie-wikipedie

vagra

Annas-Že je to sv.Hedvika jsem věděl.Ale podrobnosti, jsem musel vyhledat-to jsou mezery,až je mi to trapné!

annas

Přiznávám, že jsem chtěla napsat do poznámky – otázka nejen pro Vagru. O nic přece nejde, máte hodně vědomostí z literatury i historie. Člověk si určité skutečnosti nevšímá, až když zjistí, že se někdo na ni zeptá.