annas

Víte, jak přišla na svět tužka?

Něco z jejiho historie.

Nejlepší odpověď
1popelka1

Předchůdcem tužky je pravděpodobně kus grafitu (tuhy), který používali angličtí pastevci v 16. st. na označování svých ovcí ve stádu. Protože grafit špinil ruce, začali vkládat grafitový kousek mezi dva rovné kousky dřeva a omotat provázkem. A první tužka byla na světě! Na tomto principu se začaly postupně tužky vyrábět a roku 1662 začal v Norimberku jako jeden z prvních prodávat tužky Friedrich Staedtler.
.
Současná podoba tužky vznikla vznikla až koncem 18. století. Prakticky ve stejné době pánové – francouz Nicolas Jacques Conté a Josef Hardtmuth v Rakousku začali vyrábět tužky vkládáním tuhy do frézované dřevěné destičky. Tuha se začala vyrábět ze směsi rozemletého jílu a grafitu s přidáním pojiva a následným vypálením. Tužka tak získala podobu, která se prakticky do dnešního dne nezměnila.

Doplňuji:
Ve zdokonalování výroby pokračoval i Franz Hardtmuth. Uvedl na trh žlutě zbarvenou tužkou s velkým rozsahem tvrdosti grafitového jádra a s vysokou kvalitou. Nazval ji KOH-I-NOOR.

Jednotlivé fáze výroby tužky najdete např. na stránce http://www.pen­cils.com/make­it.html.

Zdroj: http://www.tuz­ky.ic.cz/Odkaz1­.html

Další odpovědi
panenka

Předchůdcem tužky bylo olověné pisátko. Vznik tužky byl ovlivněn nálezem přírodního grafitu (tuhy) nedaleko Borrowdale v Anglii v roce 1564, když bouře vyvrátila dub. Objevený materiál byl nazván „plumbago“ – imitace olova (název grafit mu dal teprve roku 1779 švédský chemik K. W. Scheele – z řeckého výrazu pro psaní). Místní pastýři využili tuhy ke značení svých stád. Tuha však velmi špinila. Proto byla rozřezávána na čtvercové destičky a ovazována provázkem nebo zapouzdřena dřevem. První ručně vyráběné tužky ve tvaru tak, jak je známe dnes, byly „Crayons d'Angleterre“ právě z Borrowdalské tuhy.
V roce 1662 otevřel v Norimberku malý obchod s tužkami Friedrich Staedtler. V nedaleké vesnici Stein začal v roce 1765 vyrábět tužky Kasper Faber. Tuhu vázal s bavorským jílem. Nedlouho potom, v letech 1790 and 1795, začali podobným způsobem vyrábět tužky Nicolas- Jacques Conte ve Francii a Josef Hardtmuth v Rakousku. Oba se považovali za vynálezce tužky.

Zdroj: http://www.sbir­katuzek.info/his­torie.htm