annas

Víte, co znamenají výrazy textofrenie a smúzkost? Setkali jste se s nimi?

Nedávno jsem tato slova zaslechla v noční lince ČRo Plzeň.

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
hanulka11

Ano

Doplňuji:
ano,už jsem o tom také slyšela – je to nemoc dnešní doby a hlavně za to mohou mobily.......- něco jsem našla , pro ty co to nevědí

Lidé, kteří píší příliš mnoho sms, mohou podle Jennie Carrollové z Královského melbournského technologického institutu (RMIT) trpět textofrenií (textaphrenia) – pocitem, že člověk slyšel nebo cítil vibrace přicházející sms, i když žádná nedorazila, smúzkostí (textiety) – pocitem úzkosti z toho, že člověk neposílá ani nedostává žádné zprávy.

Další poruchy, které se objevují jsou post-traumatická textová porucha (post-traumatic text disorder) – fyzické úrazy v souvislosti s psaním sms, jako je například narážení do předmětů, a pocit skleslosti, pokud se nikdo neozývá; a nadměrné textování (binge texting), psaní velkého množství zpráv kvůli získání pocitu sebeúcty mezi vrstevníky.

http://www.no­vinky.cz/zena/zdra­vi/204876-nadmerne-psani-sms-vyvolava-textofrenii-a-smuzkost.html

Další odpovědi
Illines

Ne

Doplňuji:
Slysim po prve.Ani jsem to nestacila napsat,kdyz mi to preskocilo jinam.

Drap

Ne

Zatím nesetkal. A když jsem se od hanulky 11 dozvěděl, co to vlastně je, tak mám moc velkou radost, že to mě nehrozí.

quentos

Ne

slyším poprvé. Ale v dnešní společnosti bylo pravda jen otázkou času, než tomuto jevu dá někdo vědecký termín.

anonym

jiná odpověď

S oběma výrazy jsem se zatím nesetkala, tak jsem nakoukla, co o nich je na netu. Jako každé nadužívání čehokoliv i používání mobilu sebou nese řadu možných psychických poruch.
Nejsem typ podléhající technice bez rozumu. Technika má člověku sloužit, ne ho ovládat. Takže mně skutečně nehrozí ani jedna z uvedených fobií. Obzvlášť ne smsúzkost. Zprávy totiž píšu nerada. Dávám přednost telefonování. Je to osobnější a mně bližší.

briketka10

Ne

slyším poprvé :DD
Doplňuji:
mám to jako Drap SMS nepíšu ani žádné nečekám, se sestrou si voláme zadarmo klidně i hodinu a taková traumata mi nehrozí, ale je to závislost jako každá jiná někdo ujíždí na hrách u PC, jiný zase na drogách, alkoholu, kartách nebo gamblerství u automatů..

Terryle

Ne

anonym

Ne

Ne,neslyšela a doufám,že tím nikdy nebudu trpět.

iceT

jiná odpověď

Neznám tahle slova,ale v souvislosti s otázkou,jež se týká mobilních telefonů,jsem slyšela o jiné nemoci.Postižení jsou ti,co nepustí mobil z ruky a dost často píšou textové zprávy.
Neznám název nemoci,ale popsala bych ji jako jakousi formu onemocnění zvaného „tenisový loket“.Postiženého bolí zápěstí a možná i kloub palce od toho,jak drží mobil v ruce a píše,protože je to nepřirozená poloha pro ruku a palec.

annas

Hanulko, děkuji. Nehledala jsem, domnívala jsem se, že někdo doplní.