Avatar uživatele
annas

Víte, co znamenají výrazy textofrenie a smúzkost? Setkali jste se s nimi?

Nedávno jsem tato slova zaslechla v noční lince ČRo Plzeň.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Hlasujte v anketě
Zajímavá 16Pro koho je otázka zajímavá? anonym, quentos, vagra, iceT, Andělé, johana 56, hanulka11, anonym, Drap, fcoop, redy, Damiana, briketka10, Illines, anonym, Sarrow před 4388 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
hanulka11

Ano

Doplňuji:
ano,už jsem o tom také slyšela – je to nemoc dnešní doby a hlavně za to mohou mobily.......- něco jsem našla , pro ty co to nevědí

Lidé, kteří píší příliš mnoho sms, mohou podle Jennie Carrollové z Královského melbournského technologického institutu (RMIT) trpět textofrenií (textaphrenia) – pocitem, že člověk slyšel nebo cítil vibrace přicházející sms, i když žádná nedorazila, smúzkostí (textiety) – pocitem úzkosti z toho, že člověk neposílá ani nedostává žádné zprávy.

Další poruchy, které se objevují jsou post-traumatická textová porucha (post-traumatic text disorder) – fyzické úrazy v souvislosti s psaním sms, jako je například narážení do předmětů, a pocit skleslosti, pokud se nikdo neozývá; a nadměrné textování (binge texting), psaní velkého množství zpráv kvůli získání pocitu sebeúcty mezi vrstevníky.

http://www.no­vinky.cz/zena/zdra­vi/204876-nadmerne-psani-sms-vyvolava-textofrenii-a-smuzkost.html

Upravil/a: hanulka11

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Illines

Ne

Doplňuji:
Slysim po prve.Ani jsem to nestacila napsat,kdyz mi to preskocilo jinam.

Upravil/a: Illines

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

Ne

Zatím nesetkal. A když jsem se od hanulky 11 dozvěděl, co to vlastně je, tak mám moc velkou radost, že to mě nehrozí.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
quentos

Ne

slyším poprvé. Ale v dnešní společnosti bylo pravda jen otázkou času, než tomuto jevu dá někdo vědecký termín.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

jiná odpověď

S oběma výrazy jsem se zatím nesetkala, tak jsem nakoukla, co o nich je na netu. Jako každé nadužívání čehokoliv i používání mobilu sebou nese řadu možných psychických poruch.
Nejsem typ podléhající technice bez rozumu. Technika má člověku sloužit, ne ho ovládat. Takže mně skutečně nehrozí ani jedna z uvedených fobií. Obzvlášť ne smsúzkost. Zprávy totiž píšu nerada. Dávám přednost telefonování. Je to osobnější a mně bližší.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
briketka10

Ne

slyším poprvé :DD
Doplňuji:
mám to jako Drap SMS nepíšu ani žádné nečekám, se sestrou si voláme zadarmo klidně i hodinu a taková traumata mi nehrozí, ale je to závislost jako každá jiná někdo ujíždí na hrách u PC, jiný zase na drogách, alkoholu, kartách nebo gamblerství u automatů..

Upravil/a: briketka10

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Terryle

Ne

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Ne

Ne,neslyšela a doufám,že tím nikdy nebudu trpět.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
iceT

jiná odpověď

Neznám tahle slova,ale v souvislosti s otázkou,jež se týká mobilních telefonů,jsem slyšela o jiné nemoci.Postižení jsou ti,co nepustí mobil z ruky a dost často píšou textové zprávy.
Neznám název nemoci,ale popsala bych ji jako jakousi formu onemocnění zvaného „tenisový loket“.Postiženého bolí zápěstí a možná i kloub palce od toho,jak drží mobil v ruce a píše,protože je to nepřirozená poloha pro ruku a palec.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Hanulko, děkuji. Nehledala jsem, domnívala jsem se, že někdo doplní.

před 4388 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek