annas

Víte, co znamenají slova bulík – buličí – bulet?

Případně jejich původ? napřl Buličí oči.
Doplňuji:
Je zajímavé, že Ústav pro jazyk český uvádí význam buličí oči takto: Buličí oko je lidové označení sasanky.

Sloveso bulet je původu zvukomalebného (srov. citoslovce bú při brečení), vývojovou souvislost se slovem bulík tak nejspíše nemá.

Nejlepší odpověď
1popelka1

BULÍK znamená mladého vola, ale i hlupáka.; převzaté z němčiny, kde se vůl a také býk řekne Bulle.
Volové, staří i ti mladí zvaní bulíci, jsou takoví pomalí a tak netečně se koukají svýma, jak se také říká BULIČÍMA OČIMA, že spojení volů s nedostatkem inteligence není zase až tak nepochopitelné.
NABULÍKOVAT – oklamat někoho, udělat z něj vola.
V jiných jazycích voly a býky nespojují s hloupostí, slova, která jsou příbuzná s řeckým bous, dobytek, označují spíš velkou sílu, eventuálně velké množství.

BULET – znám jako brečet

http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/76564

Další odpovědi
BEAES

U nás na Moravě je bulík uplakané dítě a bulet, znamená plakat, brečet.

pondělí

bulé----v antickém Řecku se takto označovala městská rada
a buleta je tvar malé brikety

1popelka1

Vidíte, a já bych řekla, že všechna tato slova mají společný základ… Děkuji za info