Jikra

Vite co to znamená?

Otazka asi jen pro muže.
Víte ještě co znamenalo navixovat půllitry?

Nejlepší odpověď
hanulka11

jasně že vím nakrémovat boty .....nejsem ale muž
Doplňuji:
jen dodám vysoké kožené „holiny“

Další odpovědi
annas

Já rovněž znám. Vix, někdy viks, leštidlo na boty, vosk na boty.

Leštidlo bývalo zpravidla černé – černý jako viks.
Připomněl jste mně slovo vixllajvand – voskované plátno.

Pamatuji si z dětství, i normální boty se vixovaly. Z německého hovorového slova Wichse – leštidlo. V hanáčtině je (či vlastně bylo) hodně slov z němčiny.

Drap

Půllitry se dnes vidí už jen vzácně , spáše u krojů a tak. Synonimum je : globínovat půllitry.

isteron

Myslím, že to znamenalo navoskovať voj. čižmy, pre záklaďákov .
Tie som zažil ešte vo výcviku na ZVS. Potom už prišli do vybavenia vojakov tzv. kanady a tie sa už krémovali krémom na obuv.
Doplňuji:
Ešte v 70. rokoch tie pollitráky nosili vojaci Sov. armády. U nás už boli zrušené, tak isto aj onuce.

Děda Louda

Ano.