FOG

Vite,co to byl „jezek v kleci“?

Doplňuji:
Jak pise „ja“,samozrejme my starsi to vime,ze tam byl planek ,podle ktereho Tleskac mel vyrobene letajici kolo.Mj, ,myslim,ze ho hral Jaromir Hanzlik,v tom serialu v televizi.

Nejlepší odpověď
panenka

Byl to kovový ježek v kleci vždy jsem se ho z té klece snažila vyndat ven.

Další odpovědi
Radak

Ježek v kleci je hlavolam, psal o něm Jaroslav Foglar v knize Záhada hlavolamu.

dagry

Kupodivu ježka v kleci znají i dnešní děti, protože se pořád vyrábí a dá se koupit.

Já...

To je ten hlavolam, podle kterého dal Foglar název svému vrcholnému dílu „Záhada hlavolamu“…

Taky jsem ho uměl vyndat. A s rukama za zády! Jednoduchý plastový stál 5 Kčs, originální kovový neskutečných 50,– Kčs! Vyndání ježka z klece (toho kovového) vyžadovalo naprosto přesné dodržení docela složitého popisu a postupu.

Nikdo se tu ale dosud nezmínil, že tento Ježek v kleci (symbol Stínadel z Foglarových Rychlých Šípů a i ten co se prodával) byl rozšroubovatelný a v dutince uvnitř se nacházel (ve Foglarových Rychlých šípech) srolovaný plánek Létajícího kola tragicky zesnulého mladého konstruktéra Jana Tleskače. A to nevěděli ani ti, kteří po Ježkovi v kleci v tom románu usilovali. Pan Foglar byl spisovatelský génius…

alexandra

Já jsem ho uměla dokonce i v pohodě vytáhnout.Docela ráda bych si to zkusila znovu.Asi se po něm někde podívám.

Mírák

Ježek v kleci je český románový název, který vymyslel spisovatel Jaroslav Foglar pro kovový hlavolam. Foglar však není autorem vynálezu. Ten byl už předtím vyráběn kdesi v Americe a do meziválečného Československa byl dovezen patrně firmou „Ladislav Veselý, továrna na hračky“. Foglar ho „jen“ zpopularizoval, byť to později odmítl uznat. Hlavolam hrál klíčovou roli v jeho románu Záhada hlavolamu (vydáno 1940–1941).

Zdroj: http://naklada­telstvi-nzb.abchistory­.cz/_0003-milos-dvorsky--mytus-zvany-stinadla.htm