Bronzový

Vite,co to byl "jezek v kleci"?

Doplňuji:
Jak pise "ja",samozrejme my starsi to vime,ze tam byl planek ,podle ktereho Tleskac mel vyrobene letajici kolo.Mj, ,myslim,ze ho hral Jaromir Hanzlik,v tom serialu v televizi.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Byl to kovový ježek v kleci vždy jsem se ho z té klece snažila vyndat ven.

Další odpovědi:

Bronzový

Ježek v kleci je hlavolam, psal o něm Jaroslav Foglar v knize Záhada hlavolamu.

Bronzový

Kupodivu ježka v kleci znají i dnešní děti, protože se pořád vyrábí a dá se koupit.

Pokročilý

To je ten hlavolam, podle kterého dal Foglar název svému vrcholnému dílu "Záhada hlavolamu"...

Taky jsem ho uměl vyndat. A s rukama za zády! Jednoduchý plastový stál 5 Kčs, originální kovový neskutečných 50,- Kčs! Vyndání ježka z klece (toho kovového) vyžadovalo naprosto přesné dodržení docela složitého popisu a postupu.

Nikdo se tu ale dosud nezmínil, že tento Ježek v kleci (symbol Stínadel z Foglarových Rychlých Šípů a i ten co se prodával) byl rozšroubovatelný a v dutince uvnitř se nacházel (ve Foglarových Rychlých šípech) srolovaný plánek Létajícího kola tragicky zesnulého mladého konstruktéra Jana Tleskače. A to nevěděli ani ti, kteří po Ježkovi v kleci v tom románu usilovali. Pan Foglar byl spisovatelský génius...

Bronzový

Já jsem ho uměla dokonce i v pohodě vytáhnout.Docela ráda bych si to zkusila znovu.Asi se po něm někde podívám.

Ježek v kleci je český románový název, který vymyslel spisovatel Jaroslav Foglar pro kovový hlavolam. Foglar však není autorem vynálezu. Ten byl už předtím vyráběn kdesi v Americe a do meziválečného Československa byl dovezen patrně firmou "Ladislav Veselý, továrna na hračky". Foglar ho "jen" zpopularizoval, byť to později odmítl uznat. Hlavolam hrál klíčovou roli v jeho románu Záhada hlavolamu (vydáno 1940-1941).

Zdroj: http://nakladatelstvi-nzb.abch istory.cz/_0003-milos-dvorsky- -mytus-zvany-stinadla.htm

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Volný čas a hobby

Zlatý Drap 881
Zlatý annas 868
Zlatý quentos 861
Zlatý hanulka11 556
Zlatý mosoj 542
Zlatý led 473
Zlatý marci1 459
Zlatý gecco 385
Zlatý iceT 373
Zlatý panenka 367

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.