Víte co mi vrtá hlavou?

Co zjišťuje lékař poklepem prstů na hřbet ruky při vyšetření pacienta ?!
Doplňuji:
Nejen poklepem břicha,ale i zad či hlavy!

Nejlepší odpověď
mosoj

Naprosto laicky. Pokud budeš klepat podobným způsobem ma uzavřenou nádobu budeš slyšet
různě odlišné zvuky ( odezvy) podle toho jak bude nádoba naplněná.
Totéž slyší lékař, který podle konkrétní zvukové odezvy na příslušné dutině pozná zda příslušná tělní dutina je naplněná tak jak má být, nebo moc ( otok orgánu, výskyt vody a pod.) Uvedenou skutečnost si ještě ověřuje
pohmatem.
Záda poklepem jsem již vyšetřovat viděl, hlavu ne, ale věřím tomu že u někoho je ten zvuk opravdu dutý.

Další odpovědi
anonym

Jedná se o tzv. palpační vyšetření a lékař při něm poslouchá ozvy (především) v břišní dutině a pohmatem zjišťuje stav organizmu (uzliny,otoky aj.).

Damiana

Dutost nebo nadutost, možná zralost? 🙂Jako u melounu – zvlášť to na hlavě ne? 🙂

Ale vážně – Není to palpační, ale perkuzní vyšetření.
Palpace je prohmat.
Perkuze je poklep.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Fy­zik%C3%A1ln%C3%AD_vy%C5%­A1et%C5%99en%C3%AD

iceT

Nemá náhodou tu ruku na niž si klepe,položenou na břiše pacienta?
Doplňuji:
Tak klepání na záda nebo hlavu si vážně nepamatuju,jen na bříško,a snad ještě u dětského lékaře.Jen takové studené kolečko,z něhož vedly hadičky do lékařových uší a těma mě poslouchal.Asi to bude tím,že lékaře zatím ještě nemusím vyhledávat.Naš­těstí.

briketka10

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Fy­zik%C3%A1ln%C3%AD_vy%C5%­A1et%C5%99en%C3%AD

toto jsou všechna fyzikální vyšetření co lékař provádí..
Doplňuji:
a proč ti to v té hlavě vrtá 🙂

Sůwa

To zkouší, jestli uvnitř vůbec něco je, nebo jenom dutina. Zejména na té hlavě 🙂

quentos

hh, vlez jsem do diskuze, protože mě napadlo přesně totéž :{)> ale už jste mě předběhla :{))>