flodur

Víte co je to trdlovka.A kdo ví tak proč se tomu tak říká?

Nejlepší odpověď
annas

Povidlačka (trdlovka)
Z rozvařených povidel s trochou skořice a mouky. V létě dobrá i za studena.

Že se povídla s moukou třou trdlem.

Další význam – „trdlová polívka = pouze jen voda, trochu omaštěná, ve které se drob vařil“. Je dobře známa všem účastníkům vepřových zabijaček jakožto první pokrm — spolu s ovarem — ze zabitého vepře. Takto se nazývá ve východních Čechách [na Moravě zpravidla trdelnica, -ice [slovensky obarovica (z ob-v-). Obyčejně znamená teď t. polévku „jaternicovou"!.
Doplňuji:
Ještě dodám. Lidový rozmar užívá i variant pro lepší společnost závadných: mor. prdelnice, laš. prdeľanka,, prdeľuna, prdelufka, vč. prdelovka. Jejich p je nepochybně z doby, kdy bylo ještě *podhrdelnice, *podhrdlovka. Dlouhá slova se někdy pronikavě redukují, a to několikerým způsobem. Formy s t i s p jsou obě z téhož základu, ale výsledky různého vývoje. Rozumí se, že varianty s p byly i schválně trochu přichýleny k jistému slovu.

Podle Naší řeči.