shaman88

Víte, co je to klembalka?

Znáte toto slovo? :)
_____________­____________
Je to označení pro speciální závaží, kterým se přichycuje koberec po stranách při tvarování na stroji.

Nejlepší odpověď
annas

Neznám. Ale odhaduji podle nářečí hanáckého.

1. Kdo – klembat, klimbat – klímat, podřimovat, potřásat hlavou – takže podstatné jméno klembalka vzniklo podle této činnosti.
-

Nebo podle slovníku – ta, která žvýká.

V Kottově slovníku jsem našla, že klím byla smola, pryskyřice z třešní či ovocných stromů, kterou lidé žvýkali, nebo jí zpevňovali proutěné zboží. Říkalo se tak i později pendreku.
Tehdy se žena nazývala klembaba.

2. Co – výraz klemba se užívá na Těšínsku.
Např. Klemby u lajbíku. Odhaduji, že žena měla pryskyřicové knoflíky u vesty, kabátku apod.

Malé knoflíky – klembalky.

Výrazy se liší hláskovými obměnami, které proběhly či neproběhly v různých oblastech.

Další odpovědi
briketka10

Nevím a toto slovo neznám.

Zdroj, kde toto závaží uvádí nám asi neuvedeš viď.

Klaproth

Nevím, neznám, ale vím, co to je lumbálka.

da ny

Znám jen klimbalku a také lumbálku 🙂

redy

A můžu ti věřit? Když taky nevím…

shaman88

Zdroj k tomu není, ale používá se to u nás ve fabrice.