Jikra

Víte co je „mantila“.

Víte co je to, nebo kdo je to mantila, jak vypadá, popřípadě jakou má barvu.
Doplňuji:
Takže jsou to krajky výhradně v černé barvě?

Nejlepší odpověď
brillant

Mantila je krajkový přehoz přes hlavu a prsa. Původně šlo o součást španělského kroje, ale je používán např. i anastenariky v Řecku.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Man­tila

Další odpovědi
annas

U nás na Hané se používal výraz mantila pro krátký pláštík.

Kottův slovník uvádí:

  1. Mantilla., špan.; mantille, fr., z lat. mantillum, mantlík,, krátký ženský pláštík. ..
  2. mantila , špan.., etnogr., krajkový šál zahaľujúci hlavu a poprsí, součást španělského národního kroje.

Ze slova mantila se odvodil nespisovný výraz mantl = plášť, kabát. -podle německého Mantel = plášť.

Původní barva byla černá.

sevos

Je to v Googlu.

aramah

Wikipedie mi to řekla