tom004

Víte co je a jak vzniklo slovo „firhánek“?

Nejlepší odpověď
annas

Dědapetr má pravdu.Jde o tzv. germanismus,který se dostal na naše území v minulosti. Není to však spisovné slovo,ale neužívá se jen na Slovensku,ale téměř ve všech oblastech-Haná, jižní Čechy, hantec,Ostravsko atd.
Užívá se většinou ve významu krátké záclony.

Vl.věd.

Další odpovědi
dědapetr

Záclona- firhank, firhánek , řečeno záhorácky zapdní slovensko. Německý základ : r Vorhang

hanulka11

Bude to z němčiny -jak píše dědapetr
. Na oknech v kuchyni visely firhaňky (krátké záclony), v pokojích stóry (dlouhé záclony).