tom004

Víte čemu se říkalo „kaťuše“ a kdo byl jejich konstruktér?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Raketomety -Slavné se ale staly pod jménem Kaťuša. Toto jméno, které je odvozeninou dívčího jména Kateřina, dali zbrani sami vojáci a to podle stejnojmenné a neméně slavné válečné písně Michajla Isakovského. Svoji přezdívku však dostaly Kaťuše také od nepřítele. Němečtí vojáci jim začali říkat Stalinovy varhany jednak podle jisté tvarové podobnosti odpalovacích drah s píšťalami varhan ale pravděpodobně zejména kvůli jejich kvílení při střelbě.

navrhli je Georgij E. Langemak, Vladimir Artemiev, Boris Petropavlovskij, Jurij Pobedonoscev

podle wikipedie

Další odpovědi
dědapetr

Taky se jim říkalo Stalinovy varhany. Kaťuše byly intenzivně bojově využívány proti nepřátelské pěchotě, tankům i opevněním. Zúčastnily se obranných bojů u Moskvy, Leningradu, Stalingradu, Sevastopolu a dalších měst. Dobře se však osvědčily i v útoky když ničily pozice nepřítele a pomáhaly prorážet cestu jiným jednotkám.

Zdroj: http://www.pan­zernet.net/tan­kist/stranky/os­tatni/katusa.php#his­torie

dudu

Pokračováním zmíněných Kaťuší jsou raketomety Grad. Mechanická část byla za totáče vyráběna ve velkých seriích v Adastu Adamov a laboraci zajišťovala Zbrojovka v Dubnici nad Váhom. Významným odběratelem byla v té době také Libye v čele s plk. Kaddafim. Určitě se tam s nimi masakrují ještě dnes.