lukas.zmizik

vím jistě, že „nabíječka“ i „nabýječka“ je správně. je to pravda?

mám doma autobaterii.

nabíječka – zařízení, jež koná ve smyslu „dát náboj“, nikoli od kořene „bít“, pod kterým bych si představil fyzický útok na baterku

nabýječka – zařízení, jež koná ve smyslu „dodat energii“, tedy energie nabyde, nebo snad nabude.

z toho vyplývá, že z hlediska větné skladby mohu použít tyto varianty:

  1. nabít baterii = dát baterii náboj
  2. nechat nabýt baterii = počkat, až energie nabude

zatímco tyto možnosti použít nemohu:

  1. nechat nabít baterii = fyzický útok na baterku

nyní víme, že „nabíječka“ i „nabýječka“ je pravopisně správně, a jelikož tím z hlediska principu míníme jeden a tentýž přístroj, po stránce mluvnické jsou to dva rozdílné principy slovotvorby, proto bych pro lepší orientaci pro přístroj změnil druhou verzi na buďto „nabydečka“ nebo snad „nabudečka“

mám pravdu?
Doplňuji:
pro upresneni: baterka samozrejme nenabyva rozmeru, ani neexistuje pristroj, ktery by takto cinil, baterka pouze nabyva nebo pozbyva energie;)

Nejlepší odpověď
anonym

Pardon, ale někdy fakt nevím jestli se jedná o seriózní otázku nebo prostě o „prču“.
Pak už zbývá jen varianta totální absence triviálních znalostí ze základky. Na překlepy jsem si už zvykl, ale pravidelné hrubky urážejí jazykový cit těch, jimž není mateřština lhostejná, vnímám ještě stále dost rušivě.
A malé resumé na závěr – nabíječka zásadně s měkým i. Sloveso nabýt má význam se životným podmětem, kdy něco získáme navíc, převážně hmotného. Akumulátor (baterie je hovorové, znamená soustavu několika sourodých kusů, viz dělostřelecká baterie) není ani životný, ani mu nic hmatatelného a pozorovatelného nepřibylo.

Další odpovědi
Terryle

:))))
no, zázrakem by v baterii energie nějak mohla NABÝT, ale o zázračné nabýječce jsem ještě neslyšela :) nebyla by to spíš nabydačka nebo něco takovýho? Každopádně kdyby byla, tak by vlastně baterku nabíjela (ta by už nenabývala sama od sebe), a byla by z ní nabíječka…

tom004

Ne.Tak to nemůže být.
Podle mne se zde míchají hrušky s jablkama.

Nabíječka = podstatné jméno,vždy (i).
Nabít, baterii,zbraň,ap­.(i).Je to sloveso.
Nabýt,koupit,dos­tat,ap. (ý).Také sloveso.

Proto nabít baterii,nebo,nechat nabít baterii,bude vždy měkké i.

iceT

To by se taky dalo polemizovat o í\ý ve slově prstýnek.Mám-li malé prsty,jsou to prstíky,tudíž bych měla nosit prstínek,n'est-il pas?

Děda Louda

Ěďyňe NABÝĚČKA!

hanny 2

Nikdy jsem neslyšela o nabíječce s -y-.

arygnoc

nabýječka?

to teda musí být (nebo bít?).

s prominutím, víš jistě „prd“.

lukas.zmizik

prosim vas nedelejte se, ze mi nerozumite, je jasne, ze stav hmoty v akumulatoru se nezmeni, at se deje co se deje…tedy nic tam nepribude.

naopak z hlediska jinych fyzikalnich velicin, napriklad elektrickeho napeti, coz je nehmotny rozmer, tak zde to prosim pekne narusta…

lukas.zmizik

terryle: pardon, spatne sem pochopil tvoji reakci, proto sem doplnil spatnou reakci.))

lukas.zmizik

kuwa ja uz snad dneska nic nenapisu srozumitelne

Terryle

v cajku, já zase poslední dobou moc nevládnu srozumitelným psaním… :)