Avatar uživatele
lukas.zmizik

vím jistě, že „nabíječka“ i „nabýječka“ je správně. je to pravda?

mám doma autobaterii.

nabíječka – zařízení, jež koná ve smyslu „dát náboj“, nikoli od kořene „bít“, pod kterým bych si představil fyzický útok na baterku

nabýječka – zařízení, jež koná ve smyslu „dodat energii“, tedy energie nabyde, nebo snad nabude.

z toho vyplývá, že z hlediska větné skladby mohu použít tyto varianty:

  1. nabít baterii = dát baterii náboj
  2. nechat nabýt baterii = počkat, až energie nabude

zatímco tyto možnosti použít nemohu:

  1. nechat nabít baterii = fyzický útok na baterku

nyní víme, že „nabíječka“ i „nabýječka“ je pravopisně správně, a jelikož tím z hlediska principu míníme jeden a tentýž přístroj, po stránce mluvnické jsou to dva rozdílné principy slovotvorby, proto bych pro lepší orientaci pro přístroj změnil druhou verzi na buďto „nabydečka“ nebo snad „nabudečka“

mám pravdu?
Doplňuji:
pro upresneni: baterka samozrejme nenabyva rozmeru, ani neexistuje pristroj, ktery by takto cinil, baterka pouze nabyva nebo pozbyva energie;)

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4692 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

Pardon, ale někdy fakt nevím jestli se jedná o seriózní otázku nebo prostě o „prču“.
Pak už zbývá jen varianta totální absence triviálních znalostí ze základky. Na překlepy jsem si už zvykl, ale pravidelné hrubky urážejí jazykový cit těch, jimž není mateřština lhostejná, vnímám ještě stále dost rušivě.
A malé resumé na závěr – nabíječka zásadně s měkým i. Sloveso nabýt má význam se životným podmětem, kdy něco získáme navíc, převážně hmotného. Akumulátor (baterie je hovorové, znamená soustavu několika sourodých kusů, viz dělostřelecká baterie) není ani životný, ani mu nic hmatatelného a pozorovatelného nepřibylo.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Terryle

:))))
no, zázrakem by v baterii energie nějak mohla NABÝT, ale o zázračné nabýječce jsem ještě neslyšela :) nebyla by to spíš nabydačka nebo něco takovýho? Každopádně kdyby byla, tak by vlastně baterku nabíjela (ta by už nenabývala sama od sebe), a byla by z ní nabíječka…

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
tom004

Ne.Tak to nemůže být.
Podle mne se zde míchají hrušky s jablkama.

Nabíječka = podstatné jméno,vždy (i).
Nabít, baterii,zbraň,ap­.(i).Je to sloveso.
Nabýt,koupit,dos­tat,ap. (ý).Také sloveso.

Proto nabít baterii,nebo,nechat nabít baterii,bude vždy měkké i.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
iceT

To by se taky dalo polemizovat o í\ý ve slově prstýnek.Mám-li malé prsty,jsou to prstíky,tudíž bych měla nosit prstínek,n'est-il pas?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Děda Louda

Ěďyňe NABÝĚČKA!

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
hanny 2

Nikdy jsem neslyšela o nabíječce s -y-.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
arygnoc

nabýječka?

to teda musí být (nebo bít?).

s prominutím, víš jistě „prd“.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
lukas.zmizik

prosim vas nedelejte se, ze mi nerozumite, je jasne, ze stav hmoty v akumulatoru se nezmeni, at se deje co se deje…tedy nic tam nepribude.

naopak z hlediska jinych fyzikalnich velicin, napriklad elektrickeho napeti, coz je nehmotny rozmer, tak zde to prosim pekne narusta…

před 4691 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
lukas.zmizik

terryle: pardon, spatne sem pochopil tvoji reakci, proto sem doplnil spatnou reakci.))

před 4692 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
lukas.zmizik

kuwa ja uz snad dneska nic nenapisu srozumitelne

před 4692 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Terryle

v cajku, já zase poslední dobou moc nevládnu srozumitelným psaním… :)

před 4692 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek