Kelt

Vidíte v tom souvislosti?

Opět se probírají prezidentovy výroky z Lán, že použil vulgarismy v přímém přenosu. Pokud někdo viděl seriál Já Claudius o římském císaři, který měl vadu řeči, koktal. Je to něco podobného. Dobře si pamatuji na scénu z filmu. Nemůžeš být císařem, protože koktáš. (přibližně) Claudiu: Není důležité,jak se co říká, ale co se říká. A jaký je Váš názor?

Nejlepší odpověď
carpediem

Seriál jsem neviděla, ale Zeman:-(((
Stydím se za něj:-((( Úřad prezidanta má být důstojný, ne trapný, ne sprostý, ne hloupý:-(((

Další odpovědi
annas

Určitě jste četl vyjádření Hradu.

http://www.li­dovky.cz/ovca­cek-psani-o-fleecove-bunde-je-horsi-nez-prezidentovy-vyroky-p8e-/zpravy-domov.aspx?c=A141103­_100526_ln_do­mov_sij

Holt každý má jiný názor.

Vycházím z toho, že veřejný činitel by se měl v každé situaci vyjadřovat slušně, nepoužívat vulgární výrazy. atd. Prezidentova slova, která jsou považovaná za tabu, se dostala na veřejnlost a pobouřila ji. Aspoň doufám. Mně vstávaly vlasy hrůzou na hlavě. Nemohla jsem to dlouho strávit.

Snad mnozí změní svůj názor na prezidenta kvůli tomu, jak se předvedl. Jazyk je přece odrazem myšlení i lidské duše.

Nebo se stane pro mnohé vzorem v tom smyslu, že oslovování „vole“ nic neznamená proti slovům, která použil prezident?

Claudius – perfektně ho daboval Petr Haničinec. Je pravda, že ten, kdo vystupuje na veřejnosti, by neměl mít velkou vadu řečí a nějakým způsobem se ji snažit zmírnit. . Svědčí o tom i příklady z historie – Démosthénes, JiříVI atd. Ale když se to stane, je důležité, jak se člověk chová a vystupuje.

Určitě snáze se dá tolerovat vada řeči než vada charakteru.

Doplňuji:
Do charakteru zahrnují psychologov chování, jednání a reakci v určité situaci, Proto i užívání tabuových vulgárních výrazů, které se v dané společnosti považují za neslušné, nezdvořilé, nevhodné a hrubé, lze považivat za určitou vadu charakteru.

ivzez

Kelte, také se domnívám, že je důležitější obsah.

Před chvilkou jsem u jiné otázky dávala odkazy na dva německé články a na diskuzi pod druhým z článků. Je zajímavé, že všichni diskutující „stojí za Zemanem“. Oceňují, že se vymyká mainstreemu, že jako vrcholný politik dokáže říct pravdu.
Srovnávají výroky Merkelové na adresu Číny (jsou k smíchu) se Zemanovým jednáním (oceňují přímé jednání).

Občas tam někdo zmíní, že je otázka, jestli musel použít vulgární výrazy, ale v otázce překladu názvu skupiny i toho, co Zeman o skupině řekl, se shodují:
Vulgární název, který skupina zvolila záměrně, ani jejich texty plné vulgarismů nelze přeložit výrazy, které by nebyly vulgární.

  • ––––––

Odkazy na výše zmíněný článek (první už jsem zavřela) a diskuzi (německy):

Článek:
http://www.ta­gesschau.de/au­sland/faekalsprache-101.html

Diskuze:
http://meta.ta­gesschau.de/id/91584­/tschechiens-praesident-schockiert-im-radiointerview

  • –––––––

Poznámka:
Nazve-li někdo věci pravým jménem,
netrpí podle mne vadou charakteru.

Pepa25

Můj dojem z dané „kauzy“ koresponduje s názorem Romana Jocha na České pozici …
http://ceskapo­zice.lidovky.cz/vychy­trala-vulgarita-milose-zemana-dbi-/forum.aspx?c=A141103­_164801_pozice-forum_lube

Pepa25

annas: naprosto souhlasím (až na to, že by někdo na prezidenta kvůli tomu změnil názor – jeho podporovatelům jeho styl vyjadřování IMHO vůbec nevadí)

ivzez: no nevím, má znalosti němčiny jsou nevalné, ale v odkazované diskusi v příspěvku nazvaném „Pussy“ čtu, že ten výraz je shodný s „Muschi“ v němčině a tedy má dva významy …