bolak

Vidíme všichni stejně?

Je jasný že zelená je zelená, ale zelenou vidíme jako zelenou protože nám někdo řek že je to zelená. Není možný že kdybysme měli šanci vidět svět „mozkem“ někoho jinýho, že bysme zelenou viděli třeba jako modrou?

Nejlepší odpověď
quentos

Určitě. Často se neshodnu s jinými na určitých barevnývh odstínech – trvdí mi, že jde o zelenou, zatímco já ji vidím jako odstín modré. Nemám to vědecky podloženo, ale podle mě bude vnímání barev prudce inidividuální.

Další odpovědi
mosoj

Na barvocit jsou jednoduché obrázkové testy.
http://www.oc­nioptik.eu/oko-a-videni/barvocit/vy­setreni-barvocitu/

Pak jíž záleží jenom na tom kdo si jakou barvu přiřdí k jejímu názvu.

iceT

Nevím jak ostatní,ale taky znám „případ" kdy je khaki barva pro někoho hnědá,odstíny béžové jsou šedé…

anonym

Je to individuální. Také existují „barvoslepí“, kteří údajně vidé vše v odstínech nazelenalé barvy. Jsou i njiné zrakové poruchy, které mají na vnímání barev vliv.

RyuzakiKate

Tak říká se, že chlapi vidí třeba jenom červenou a žádnej jinej odstín, všechno je to prostě červená a hotovo, kdežto ženy dokáží odstíny vnímat jako vínová, krvavá, rudá, atd. Já se už pár let dodnes hádám s mamkou o jedné mé košili, ona tvrdí, že je zelená, já že modrá, ještě nás nikdo nerozsoudil…

lally

Vzpomínáte na jednu scénu v kterési komedii, kde pan Peterka tvrdí o látce že je zelenkavá a paní Janžurová že zelená? A pak se porvou. Paní Brejchová jen vyděšeně přihlíží. Na přesný název komedie si už nevzpomínám, ale bylo to skvělý. A tak je to i v životě. Každá barva má desítky odstínů, které ani nejdou pojmenovat a tak se přirovnávají třeba k ovoci, ale každý si pod tím představí něco jiného.

anonym

osobně si myslím, ze záleží pod jakým úhlem dopadá světlo do oka a zda ten dotyčný není barvoslepý. Lehce se pak může stát, že místo zelené se mu to vybarvuje do modra.

bolak

lally: > http://www.you­tube.com/watch?v=bU7on30­FW2Y

bolak

Nojo, to je sice pěkný, ale všichni vzájemně reagujete na svý odpovědi a né na otázku, já se ptal na něco jinýho :)

Představte si že barvu, kterou vidíte jako zelenou, někdo vidí úplně ale úplně jinak než vy, třeba jako červenou (vaši červenou) ale říká tomu zelená, protože když ji viděl poprvý, tak mu prostě řekli že je to zelená. Je to možný?