terry

Vídám často káňata, poštolky atd. Je letos víc dravců nebo se mi to jen zdá?

Nejlepší odpověď
anonym

Zpravidla se množství dravců a počet jejich nasazených vajec odvíjí od množství jejich přirozené potravy. Pokud tedy jsou přemnožení hlodavci, reagují dravci zvýšením svojí populace.
Doplňuji:
Pokud tedy byli vloni přemnoženi hlodavci, je možné, že dravců, kteří se jimi živí, tak je možné, že letos vídáš dravců víc.

Další odpovědi
beer

Konkrétně u káně lesní je v ČR zaznamenáván od roku 1982 mírný populační vzestup, takže se ti to nezdá. U ostatních našich dravců je populace v posledních letech víceméně stabilní:
http://jpsp.bir­ds.cz/vysledky­.php?taxon=398
A samozřejně, třeba právě tvoje pozorování mohou být navíc ovlivněna vhodnější lokalitou – tedy lepšími možnostmi potravními, hnízdními atd.

MartinC

Průměrná snůška u dravců (a jakýchkoliv jiných ptáků) nesouvisí s (ne)dostupností potravy. V případě jejího nedostatku se ptáci přesunou do jiné oblasti, určitě však kvůli tomu nebudou snášet rozdílný počet vajec než v opačném případě.