ponovotny

vícepráce ve stavebnictví

co jsou to vícepráce? je v pořádku, že stát vydírá pomocí sdělovacích prostředků firmy k vykonávání prací které nemají ve smlouvě a argumentuje tím, že na proplacení takových prací se (možná) dohodnou později?
Doplňuji:
takže je naprosto v pořádku, že pokud se stavitel s firmou nedokáže dohodnout na proplacení vícepraci (tedy prací, které se objevili až v průběhu stavby a které jdou jednoznačně za zadavatelem a špatným projektem), že tedy taková firma odmítne takovou práci vykonávat? Je vůbec v pořádku aby média informovala o tom, že taková firma vydírá a že si jako v případě D1 bere jako rukojmí řidiče? Věříte, že s takovou informací může přijít nestranný novinář nebo televize? Jaký mají sdělovací prostředky zájem šířit takové zprávy? Budete souhlasit, že hlavní problém je ve špatných a navíc drahých projektech, které (možná i úmyslně) vytváří prostor k vícepracem jako bězné šmelině?
http://www.no­vinky.cz/ekono­mika/308303-okamzite-zacnete-opravovat-d1-a-prestante-vydirat-rozzlobil-se-ministr-na-firmu.html

Nejlepší odpověď
Funna

práce, které se vyskytnou až v průběhu stavby…každá zakázka se předem naceňuje…dle známých informací a pak se tahle cena musí dodržet…ale pokud se vyskytnou okolnosti, o kterých se dopředu nemohlo vědět, nebo pokud si třeba investor vymyslí nějaké dodatečné změny, tak se tohle jsou vícepráce a stavebník je chce doplatit…a neznám stavbu, na které by vícepráce nebyly…
Doplňuji:
stát nikoho nevydírá…jen říká, že ne všechno je ochoten zaplatit…že prověří, co je oprávněné a co ne a to zaplatí…mimo jiné, každý týden se konají kontrolní dny, na kterém jsou zástupci všech zúčastněných stran vč. stavbyvedoucích, technického dozoru a projektantů a ti řeší případné změny…
a vícepráce jsou úplný standard…aby firma vyhrála výběrové řízení, musí cenu podseknout…no a pak se to snaží někde nahnat…v lepším případě vícepracemi (někdy trochu „přibarvenými“), v tom horším zhoršenou kvalitou…a obvykle se stane, že pak je cena vyšší, než kdyby to vyhrála jiná firma, která měla sice vyšší cenu v základu, ale dostatečnou na to, aby nemusela přihazovat potom…ona ta výběrová řízení nejsou žádný dokonalý vynález, jak to na první pohled vypadá…

Další odpovědi
anonym

V převážné většině případů se vícepráce ve stavebnictví týkají úklidových prací po stavbě a terénních úprav. Také se mezi vícepracemi může vyskytnout i činnost související s nadstandardním vybavením oproti původnímu projektu.
Každé „dohodneme se později“ pro dodavatele jakékoliv činnosti zavání průšvihem. A formulaci „určitě se dohodneme“ doporučuji rovnou omlátit tomu, kdo ji vypustí z úst, o hlavu. Je třeba všechno konkrétně, jasně a srozumitelně sepsat předem a nečekat na to, že nějakou shodou planetárních seskupení se budou dodavatel a odběratel prací třeba po půlroce schopni domluvit o hodnotě vykonaného díla. Zde musí jít veškerá naivita stranou. Žijeme v tržním kapitalismu, kde se dodavatel brání konat práce bez úhrady a osdběratel se naopak snaží nezaplatit něco, co nemusí. Někdy jde snaha jedné nebo druhé (často obou) stran do extrému, kdy se taková neschopnost domluvit se řeší soudně.
Takže znovu zdůrazňuji: VŠE PÍSEMNĚ, předem. A stát si může vydírat nebo vybírat co a koho chce.
Doplňuji:
Naše sdělovací prostředky vůbec nejsou nestranné. Naopak jsou zcela zjevně poplatné politice, do níž se snaží zcela neomaleně zasahovat. Ovlivňují voliče před volbami. Manipulují s veřejným míněním, předstírají, mlží a lžou. Není žádná pravda, že nám přinášejí objektivní informace. Novináři se musejí schovávat za novin
ářská práva jako politici za imunitu. Proč asi? Že by to bylo za férově a čestně odváděnou práci? Tak to ani omylem.
Zakázka je jednou mzadána v nějakém rozsahu, pokud má být rozsah prací překročen je nutno sepsat dodatek k uzavřené smlouvě a podepsat jej opět oběma stranami. Bez tohoto dodatku nemá zhotovitel prací povinnost tyto vykonat, jestliže to není přímo v uzavřené smlouvě.
Zadržet řidiče nemá žádná osoba vyjma příslušníků policie, a to ještě ze zákonem stanovených důvodů. Takže bych na takové vykuky tu policii zavolala a začala problémy řešit z jiného úhlu. Vyhotovila bych dodatek k smlouvě a ošetřila jím sporné vícepráce, teprve na základě jeho uzavření bych pokračovala.

ponovotny

funně také díky za odpověď z pratického pohledu

ponovotny

díky ocko za krásnou odpověď, škoda, že ti nemůžu dát ještě palec