violin

Ví tu někdo, jakými barvami (kromě čísel) označovali Němci v koncentračních táborech různé typy vězňů? Díky.

Nejlepší odpověď
annas

Nacističtí tyrani rozškatulkovali osazenstvo táborů do různých kategorií (podle zásady ‚divide et impera!‘). Podle toho také měl každý vězeň na kabátě a na kalhotách pod číslem trojúhelník čili vinkl jiné barvy. Červený trojúhelník označoval politické vězně, zelený zločince kriminální; někteří ‚zelení‘ měli ještě písmena SV (Sicherungsver­wahrung), říkali jsme jim esfauleři. Byli to nenapravitelní nejtěžší zločinci. Černý vinkl byl pro tak zvané živly asociální; mezi nimi byli hlavně cikáni. Žlutá barva byla pro židy, oranžová pro homosexuální čili teplouše. Modrý vinkl měli Němci chycení v emigraci, fialový pak také hlavně Němci, příslušníci různých sekt odpírajících službu ve zbrani (Bibelforscher), zvaní též bibláci. A tak jsi v běžném rozhovoru mohl zaslechnout:: "Černí půjdou na transport‘, ‚zelenej mi ukrad trojku chleba‘ nebo ‚to je ta krysa oranžová…‘

http://nase-rec.ujc.cas.cz

Další odpovědi
anonym

http://osvetim­.valka.cz/zna­ceni.htm

annas

Tazatel svou otázku vložil 2×. Doplnila jsem odpověď hned na první otázku. Když jsem později odpovídala na jeho další dotaz (cvok), všimla jsem si, že se objevily dvě další, naprosto shodné otázky . Určitě omyl. Rozklikla jsem je a zjistila, že u jedné z nich je moje odpověď a u druhé odpověď jami. Proto jsem svou odpověď překopírovala a první otázku se svou odpovědí smazala.