FOG

Vi nekdo,co je to „kozovani“?

Kam se podela moje otazka – co je to kozovani ? To „z“ je s hackem.
Doplňuji:
U nas na Morave jsme v zime kdyz zamrzla castecne reka pred skolou zkouseli pred odpolednim vyucovanim,vesmes „kresleni“,kdo se odvazi po tom „se stale pohybujicim ledu“ prejit.Chtel jsem zjistit,jestli si to nekdo pamatuje.Rikali jsme tomu kozovani a nekdy jsme se v tom kresleni museli i susit,protoze nas ten led jeste neudrzel.

Nejlepší odpověď
kropitko

Zkoušela jsem ji najít,pamatuji se na ní,no najít mi nejde??? Jak je to možný???
pokud si to pamatuji dobře,mělo jít o hru,tak jestli si takhle na Slovensku hrají,tak to jim nezávidím.to quentos

Další odpovědi
rynek878

já ji taky neviděl,ale jen chci poukázat,jak se může otázka napsaná bez diakritiky(bez háčků a čárek) pěkně zamotat a dostane někdy úplně jinný význam.

annas

Když jste svou otázku upřesnil, začala jsem pátrat. V etymologickém slovníku jsem našla, že slovo kozování (moravské kožování, kožovat) je odvozené od slova koza. Význam a původ slova koza se odvozuje z různých jazyků (např. chetičtiny, sanskrtu, perštiny, turečtiny atd.) Jedním z významů je tedy skákat, poskakovat, tancovat. Řekla bych, že to odpovídá činnosti, kterou jste na ledě provozovali.
Etymologický slovník Kruhy

quentos

kožování je ve slovenštině omítání (nahazování omítky). Dalším jeho synonymem je vakování. Viz zdroj (ve slov.)

Zdroj: www.juls.savba­.sk/ediela/sr/1940/7-9/sr1940-7-9-lq.pdf