Becal

Vhodný kondenzátor ke stabilizátoru 7805.

Dobrý den, potřeboval bych poradit, jaký kondenzátor (resp. o jaké kapacitě) mám připojit ke stabilizátoru 7805. V katalogovém listu jsem našel, že se připojuje na vstupní stranu kondenzátor o kapacitě 0,33uF, na výstupní 0,1uF. Viděl jsem však schémata, ve kterých bylo toto zapojení doplněno ještě o elektrolytický kondenzátor. Jakou kapacitu měl mít? Záleží na druhu výše zmiňovaných kondenzátorů (keramický, elektrolytický, plastový…)? Toto zapojení bude sloužit jako zdroj napětí +5V pro desku s mikročipem.

Nejlepší odpověď
Hlada

Elyty řádově stovky až 1G jsou filtrační, malé 100 nF chrání stabilizátor proti kmitání. Ty by měly mít malou indukčnost, proto keramické. Pro běžné použití stačí dát za usměrňovač elyt 470u – 1G a za stabilizátor keramický 100nF. Elyt na výstupu nic nezkazí, pokud je pro něj místo.

Další odpovědi
Razza

Brácha říkal, že: 1–2000mikrofaradů na 10V, na 5V ne, to prej bude málo, dává se to směrem na výstup, kde je napětí už stabilizovaný, na vstup máš dát ten malej keramickej, ten je prej na odrušení. Ten velkej zase na srovnání výstupní hladiny napětí. A prej pokud se takhle blbě ptáš, nemáš se do toho vůbec pouštět. 😉

Mapel

Zkráceně na vstup keramiku 100nF a na výstup 20uF min. na 7V.