NikkiHeat

Věříte že některé fakta naznačují blízké střetnutí s asteroidem?

Vzník rostlinné banky na Špicberkách nebo směřování enormních financí do kosmonautiky vč. zvýšeného zájmu do nových kosmických technologií, úvahy o osídlení jiných planet, případně vysílání sond k Marsu apod. jsou předzvěstí budoucích událostí střetnutí Země s vesmírnými objekty? Nejblíže údajně v roce 2036 srážka s obrovským asteroidem. Myslíte že mocní o tom mlčí aby se nevyvolala panika? A samozřejmě aby pak v den D mohli pláchnout…
Doplňuji:
Díky všem za odpověď a za solidní úvahy…

Nejlepší odpověď
anonym

Nevěřím tomu:

  1. vznik genobanky má jiné důvody (za dobu existence života na Zemi vymizelo nevratně už tolik druhů…)
  2. současné technologie nedovolují v blízké budoucnosti (třeba těch cca 22 let) přesídlení na jinou planetu – natož autonomní přežití tam
  3. nevím, jak „obrovský“ by ten asteroid (2036) měl být – ale pokud by byl srovnatelný s Chicxulubským, pak zcela jistě nepřežije naše civilizace a tedy ani nějací „mocní“ (i kdyby přežily nějaké malé skupiny lidí)

Další odpovědi
vertigo

Nevěřím tomu:

Dost se to hlídá: http://www.jpl­.nasa.gov/aste­roidwatch/
ale na druhou stranu konspirační teorie se s úspěchem „prodávají“…
Enormní peníze už dávno nejsou, rozpočty jsou hodně přiškrcené, jinak výzkum (nejen) vesmíru a touha po poznání je přirozeným vývojem lidstva.
Faktem je, že pokud by přifrčelo něco, co by rozměrově stálo za řeč (a mohlo fatálním způsobem ohrozit Zemi), nejsou na to zatím ani technologie (a nebude ani čas), aby se na střetu/kolizi mohlo něco změnit.
Doporučuju mrknout na dokument (nikoli úplný blábol):
http://gitt.us/297869
http://gitt.us/452579

Quimby

Možná na tom něco bude:

Doplňuji:
To osidlování jsou opravdu jen úvahy. Technologicky neni možné přemístit větší počet lidí na jinou planetu. Kosmický výzkum se spíš zpomaluje, dříve se posílaly sondy ke všem planetám, teď jsou u nich už jen satelity, protože na nich není nic zajímavého.Na Marsu jsou zajímavé věci a proto se tam posílají sondy. V roce 2036 nehrozí srážka, jen se asteroid přiblíží hodně blízko Zemi.
Ale myslím si, že kdyby opravdu něco mělo narazit, tak to budou nejdříve utajovat, než vymyslí aspoň nějaký srozumitelný plán nebo něco. A celkem s tím postupem souhlasím, v očích veřejnosti, která toho asi o raketách a asteroidech a tak moc neví by to opravdu vyvolalo nesmyslnou paniku.

arygnoc

Věřím tomu:

samozrejme, že tomnu verím.

za 4,5 miliardy rokov zem neraz zasiahlo nejaké to väčšie kozmické teleso, deje sa to celé dejiny zeme, prečo by tomu malo byť dnes inak?

to, že sme to nevedeli pred 100 a viac rokmi (neboli také možnosti pozorovania), neznamená, že dnes, keď o tom vieme /pozorujeme to, je riziko väčšie.

poznanie prináša i väčší strach, obavy.

podľa mňa ale riziko je ale stále rovnaké – akurát o ňom vieme.

dudu

Nevěřím tomu:

MK44

Nevěřím tomu:

Tou planetkou/aste­roidem je Apophis o průměru asi 350 m, který obíhá kolem Slunce po dráze v blízkosti Země, jen více výstřední. V roce 2029 by měl Zemi minout ve vzdálenosti pouhých asi 32 000 km (± asi 1 km), což znamená, že se k Zemi přiblíží více než geostacionární družice. Vzhledem k ostatním vzdálenostem v blízkém vesmíru mi to přijde zatraceně blízko – Měsíc je řádově 400 000 km daleko, Venuše circa 50 milionů km. V dalších průletech, budou-li jaké ;-( už má prolétat ve vzdálenosti 15 milionů km a více. Znepokojující je, že výpočty jsou komplikované a stále se mění – nemůžeme si jimi být jisti. Navíc je Apofis malé těleso a jeho dráha se může tedy změnit po střetu s jiným malým tělesem, které nedokážeme ani detekovat.

Nemyslím, že by s tím rostlinná banka měla co společného.

Kosmonautika vždy polykala „enormní finance“. A v dobách Sovětsko-amerického soupeření asi relativně více než dnes.

Pokud „mocní“ před námi něco tají, aby se nevyvolala panika (což se vyloučit nedá), pak si rejou hlubinné bunkry někde v Antarktidě. Odhaduje se (!), že Apofis je dvakrát tak velký jako Tunguský meteor z roku 1908 a škody se odhadují (!) na několika set násobek.

Nějaké osidlování jiných planet je mimo mísu. Jednak o takové planetě nevíme, jednak není v možnostech pozemské technologie dosáhnout cíle mimo sluneční soustavu (ve sluneční soustavě taková planeta není). Už let s posádkou na sousední Mars je za hranicemi našich možností, byť možná ne moc daleko. Jenže nejbližší hvězda je 4,3 světelného roku daleko. A nemýlím-li se, žádná exoplaneta tam nebyla detekována. Než by loď s nynějšími motory a za pomoci gravitačních praků dospěla tak daleko, narodila by se a zemřela na její palubě řada generací. Neřeším, co by papaly atd. Vývoj technologie, která by takový útěk ze Země umožňovala, by se neutajil – účastnilo by se ho příliš mnoho lidí.

kelley

Možná na tom něco bude:

Jenže když mocní pláchnou, stejně brzy zahynou, protože nedisponují základními znalostmi a dovednostmi nutnými pro přežití (a i tak by na jiné planetě bylo jejich užití sporné…). Umění obchodovat na buruze nebo jinak spekulovat jim pak nijak nepomůže. A pro přežití bude nutná kooperace, nikoli konkurence.

Mc Merkurion

Věřím tomu:

…podle statistik,je prý větší šance zažít srážku země s jiným tělesem,než vyhrát ve sportce
už to tady několikrát bylo,tak proč by se to nemohlo opakovat?
jinak naprosto souhlasím s mowlou…

Jantar2

Možná na tom něco bude:

Pepa25

Nevěřím tomu:

wertos1

Věřím tomu: