mandiice

Věříte v pořekadlo "šaty dělají člověka "?????

Nejlepší odpověď
annas

Zkuste se podívat od archívu, najdete další názory na podobné otázky.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/posuzujete-lidi-podle-vzhledu-tetovani-dredy-ruzne-styly-oblekani-iv

Zdá věřím tomuto přísloví? Pokud jde o vnější stránku, tedy oblečení, většinou ano. Ale za důležitější považuji charakter ,tudíž v tomto smyslu ne.
V posuzování člověka podle oblečení jde často o přežitek minulosti, že výše postavení lidé nosili honosné oblečení. Ale není všechno zlato, co se třpytí.

Určitě znáte píseň W+V, v níž se zpívá
„Je to pravda odvěká, šaty dělaj člověka …,
že z biskupa putna dělá uhlíře.
Je to tak, třeba je to k nevíře,
že kutna dělá mnicha, krunýř rytíře.“

Jeden pohled – poznáme např. povolání, národnost, kraj atd. Např. uniforma – policista, voják atd., bílý plášť lékař, sportovní oblečení, burka muslimka,, kimono, kroje atd.

Oblečení v každé zemi, zpravidla i v povolání, je jedinečné. Odpovídá přírodním podmínkám a ja často je spojené s tradicemi – třeba kroje.

Když se budu otrhaný člověk ucházet o místo nějakého manažéra, myslím si, že těžko uspěje. Často se totiž uplatňuje tzv. haló efekt – dojem na první pohled. Nikoliv to, co člověk zná.

Oblečení nesvědčí o charakteru člověka.

Ale i nevkusně a nemoderně oblečený člověk, může být krásný. svou duší, mít charisma, je empatický, je slušn, čestný atd. Naopak perfektně oblečený jedinec může být nafoukaný, egoista, sobecký atd. Jeho vlastnosti ovlivňuje společnost a prostředí, v němž se pohybuje. Samozřejmě neplatí vždy.

„Člověk vidí dobře jen svým srdcem. Co je důležité je očím neviditelné“. Antoine de Saint- Exupéry

Další odpovědi
quentos

Ani náhodou, vypovídá akorát o povrchnosti dnešního lidstva.
Obzvlášť dnes ztrácí na aktuálnosti, když si vezmete, kolik je novodobých „zlodějů v kvádru“.

Dochy

Ne že bych „věřil“ ale jsem opřesvědčen, že je přinejmenším částečně pravdivé. Oblek sice člověka nezmění, ale ovlivní. Oblek změní představu okolních lidí o tom oblečeném, tím změní jejich chování a tím i změní chování oblečeného.
Vědomí, že na sobě mám oblek, uniformu, či něco podobného, většinu lidí podvědomě nutí chovat se přiměřeně (nebo alespoň přiměřeněji) tomu obleku.
Pokud uvidíte hlouček šestnáctek/sed­mnáctek v roztrhaných kalhotech je vcelku obvyklé slyšet z něj „vole sem vole tam“. Ty samé dívky ve večerních na plese si tohle nedovolí (doufám, už pár let jsem na plese nebyl). Zcela by zničili kouzlo okamžiku a cítí to. Pokud si to dovolí, označil bych je za samice dříve jmenovaného zvířete.

anonym

Pokud jsi četla " Císařovy nové šaty" uvěříš i ty tomuto pořekadlu?

gecco

Šaty dělají minimálně ´první dojem´…
Podle některých ovšem i „člověka“ – jinak by jejich výběrem neztráceli (spíše-y) tolik času…
;-D

marci1

Odpovím citátem :
Miluji nahotu; je to nejužitečnější odpočinek těla od falešné morálky společnosti.
Autor: Josephine Bakerová