KubikS7

Věříte v existenci bájných přemyslovských knížat?

Doplňuji:
Annas : Kosmova kronika není nejstarší literární památka u nás, jsou i starší, například : Vyšehradský kodex. A zajímavý je také původ Přemysla Oráče, podle některých zdrojů byl Lemuzan ! Tato informace je podle mě hodně zajímavá.Děkuji za odpověď,byla, jako vždy výborná.

Nejlepší odpověď
annas

Včera položil fcoop otázku o věrohodnosti zápisů v kronikách.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-dalece-se-da-verit-starym-kronikarum

Mohu jedině pochybovat. Nikdo se již pravdu nedoví.
Několik poznámek.
První českou kroniku psanou latinsky je Kosmova kronika. Jedním z jeho zdrojů byla bájná vypravování starců. Ta nemusí být věrohodná.
Přesto Kosmas mohl vycházet z určitých historicky potvrzených událostí. Pověsti o Přemyslu oráči jako neurozeném zakladateli panovnického rodu se totiž vyskytují i u jiných slovanských národů. Zde jsou mezery.
Prvním historicky doloženým Přemyslovcem je Bořivoj I. Posledním členem tohoto rodu byl zavražděný Václav III.
Vl. věd.
Doplňuji:
Oprava – pověsti o oráči jako neurozeném… (Přemysl patří k Čechům).

Další odpovědi
veruska

Ne,ale potřebovali bychom je.

anonym

Zatím jistotu nemáme. Ale tu neměl ani Heinrich Schliemann, než šel kopat na Hisarlik a nalezl Tróju. Držím palce těmto „fantastům“, kterým se často slovutní vědci a odborníci vysmívají. Vždyť bez nich bychom např. dodnes věřili, že starořecké báje a pověsti byly dokonale vymyšlené. Možná, že se někdo vydá s krumpáčem v ruce hledat pozůstatky po Krokovi a jeho třech dcerách a třeba je i nalezne. Kdo ví… Držím v každém případě palce.:)Takoví lidé lidstvo posunují vpřed.

annas

Kubíku, děkuji. Já uváděla kroniky, protože mají zcela jiný charakter než Vyšehradský kodex. Ten je sice starší, ale je to soubor předpisů, citací, seznam čtení z Bible pro jednotlivé příležitosti a také různá vyobrazení.

KubikS7

Annas : Ano,vím. Však vaše odpověď byla výborná , moc děkuju 🙂 .