Mortin

Věříte na přísloví „Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem.“ ?

Nejlepší odpověď
annas

S výrokem se ztotožňoval T. G. Masaryk, sám ovládal několik jazyků. Četl díla v originále, domluvil se, takže si rozšířil vědomosti, i když díla nebyla přeložená do češtiny.

Jinak jde o výrok Jungmanna.
Znal několik jazyků, porovnával různá slova při přejímání do češtiny, tudíž ji obohatil. Stal se člověkem, někým významným. Viz národní obrození.

Dnes, kdo umí několik jazyků, má více možností se uplatnit v zaměstnání, třeba i v zahraničí. Větší existenční šance. Souvisí to i s globalizací.

Člověk myslí i v jiném jazyce, rozšiřuj si slovní zásobu, porovnává významy slov, tím se obohacuje.

„Cizí jazyk nám nenabízí pouze jiná slova, ale jiný svět.“ Jan Vrba
http://azcita­ty.cz/jan-vrba/30636/#ix­zz3vinlCbM4

Další odpovědi
dudu

Jsem o tom pevně přesvědčen. Od našeho sňatku jsme s manželkou každoročně někam vycestovali. Dokud byly holky malé tak po tuzemsku a později po celé Evropě i severní Africe, přičemž vždy za poznáním, nikoliv na pobyt. Ovládám dobře ruštinu a slušně němčinu. Díky tomu jsem dokázal komunikovat téměř ve všech zemích až na Francii a Rumunsko. S Rusy jsme např. probírali díla Puškina, či Tolstého, s německými přáteli řešili problematiku pěstování okurek, nebo s Poláky složitosti vaření domácích marmelád. Po bujarém pobytu ve sklípku v Kecskemétě jsme se k našemu překvapení domluvili i s Maďary. Tehdy jsme řešili možnosti krátkodobé výměny manželek.

marci1

Určitě. Je zajímavé, že jako jediní z živých tvorů na této planetě jsme si vytvořili tolik různých jazyků. Tím se nám ztěžuje komunikace.Mluvíme česky- jsme Češi, pojedeme do Anglie- budeme mluvit anglicky a jsme „jako“ Angličané atp.
Kolik jazyků budeme znát, tolik „identit“ budeme mít, čili tolikrát budeme lidmi (člověkem.) 🙂

talka

A proto: nebylo by lepší být jedním člověkěm s jednou společnou řečí (případně i s podobnými názory na život)? Nebo by to byla nuda bez hádek?

lexx

spíš máš větší šanci uplatnění na trhu otroků (pardón: trhu práce)

anonym

Talka, ty svoje slova přepošli Jugarovi.