ver + infinitive or -ing form

Mohl by mi někdo vysvětlit, po kterých slovesech následuje koncovka ing a kdy né? Děkuji

Nejlepší odpověď
quentos

to bychom tu byli do zítra, tak alespoň ta nejtypičtější:

  • ing následuje po:
  • like
  • love
  • dislike
  • hate (tedy typicky když něco rádi /ne/děláme)
  • avoid
  • enjoy
  • finish
  • give up
  • practise
  • (not) mind
  • někdy je třeba dávat pozor, neboť užití -ing vs. „to“ mění význam:
  • stop doing something – přestat něco dělat
  • stop to do something – zastavit se, ABY člověk něco udělal.

Např. We stopped looking around. Přestali jsme se koukat kolem sebe.

We stopped to look around. Zastavili jsme se, ABYCHOM se rozhlédli kolem sebe.

Někdy můžeme užít obojí (-ing i „to“) a je to v podstatě jedno:

  • po slovese begin / start

(It started raining. / It started to rain.)

  • po slovesech intend, propose, continue

Zdroj: příklady vesměs vlastní; vypomohl jsem si zdrojem níže, abych na některé sloveso nezapomněl:

http://www.en­glishclub.com/gram­mar/verbs-m_infinitive-ing.htm

quentos

ještě malá poznámečka ohledně slovesa „like“, kterou neuvádím do hlavní odpovědi, abych Vám nemotal hlavu.

Po slovesech like/love LZE užít částici „to“ + verb, ale s jemnou změnou významu:

From time to time I like to tidy my bedroom.
Občas si rád uklidím pokoj.

Tady užijeme částici TO proto, že danou činnost (proto jsem zvolil tak nevábný příklad jako uklízet pokoj) děláme „rádi“ ZA NĚJAKÝM ÚČELEM (… tedy aby bylo čisto apod.), a tedy ta činnost nás nemusí nutně bavit, ale těšíme se hlavně z jejího výsledku.