Věkový rozdíl mezi sourozenci

Je lepší menší nebo větší věkový rozdíl mezi sourozenci?

Nejlepší odpověď
Lencis

Tak jako u mnoha podobných otázek jasná odpověď zkrátka neexistuje. Co člověk (ať už laik nebo odborník) to jiný názor. Zkrátka vše má své pro a své proti.

Jako žena, matka a kamarádka maminek s více dětmi mohu jen vyjádřit svůj názor. Nejideálnější je podle mě rozdíl cca dvou až tří let. Menší rozdíl je velkou zátěží pro matku, větší už zase oddaluje sourozence (mám na mysli věkově samozřejmě).

Další odpovědi
Janulka

Ahoj, souhlasím s Lencis, že tato otázka a samozřejmě i odpověď je a zákonitě musí být čistě individuální. Říká se, že ideální věkový rozdíl je dva až tři roky, ale nesouhlasím s tím, že větší věkový rozdíl sourozence oddaluje – pokud to samozřejmě není třeba 20 let:o) Mojí sestře je o 5,5 roku méně a byly jsme, co si pamatuji, vždycky dost velký kámošky a máme bezvadnej vztah doteď. Já sama jsem matkou dvou dětí –2,7 let rozdíl – jsem spokojená, chtěla jsem to tak a mám to tak. Je fakt, že si spolu vyhrajou, ale je také fakt, že se mezi sebou sem tam i porvou. Prostě klasika:O))))

Dandi

Myslím si že na tom zas tolik nezáleží… Ale říká se že čím jsou si věkově blíž tím líp… Ale já si myslím že do těch 10 let rozdílu se to dá.. pak už je to asi moc

Pája

ahoj, mně je 13let a jsem holka a bráchovi je 16, jenom chci říct že se jenom pořád hádáme, pereme a děláme si naschváli. já řeknu: nech mě bejně a on začne ještě víc. Podle toho jak vidím své kamarádky tak bych řekla že je nejlepší mít děti o 5let (kluk+kluk neb holka+holka hlavně). Vím že to nejde zařídit ale náhoda je pohoda 🙂

rákosníček

Já mám děti od sebe osm let dceři je 18 a synovi je 10 když byli menší byl to problém ale těď si rozumí holka je mu spíš kamarádkou a podnikají spolu spoustu věcí který dcera nikdy nedělala.Švagrové mají děti po dvou letech a neustále si stěžují že ty starší nechtějí dát těm mladším své hračky a když jsme u nich na návštěvě tak na děti jen křičí a hubují je, asi záleží na dětech i na přístupu rodičů. Když je manžel celou dobu v práci a žena je na všechno sama tak to asi není ideální mít tak krátký věkoví rozdíl. Já měla děti po dlouhé době a mohla se každému věnovat individuáně, chce to doma pořádně probrat a popřemejšlet nad více možnostmi.

beki

samozřejmě je lepší menší věkový rozdíl, sourozenci si více rozumí, pokud jsou si věkově blíž a pokud spolu vyrůstají, stejné hry, stejné zážitky, stejný čas dospívání… to je má osobní zkušenost

LejdyTerr

mám o rok mladšího bratra a neměnila bych. Ale myslím si, že čím větší věkový odstup, tím méně si sourozenci rozumí…

miney777

Co rodina, to jiný názor – nikdo ti nezaručí, že i když budeš mít dítě po 2,5 letech, jak se běžně doporučuje ostatníma mamčama jako „ideální věkový rozestup“ tak se budou sourozenci milovat a respektovat… Znám hodně lidí ve svém okolí, co mají sourozence ať mladšího či staršího o 2–4 roky – a nesnesou se – jiní se milují – jiní se je tolerují.. a na druhou stranu znám zase lidi, co mají trošku větší věkový rozestup – do těch 8 let – a nemůžou se vystát – a nebo nedají na sebe dopustit…
Já osobně jsem teď mamčou krásné 2,5 leté holčičky a další mimčo bych chtěla, až půjde dcerka do školy – chci si prostě obě děti a jejich nejhezčí období „užít“ … ale mě to ještě „dovoluje“ věk – třeba mamina, co se pro první rozhodne ve 32 letech si podle mě „nemůže dovolit“ na dalšího prcka čekat třeba 6–8 let.. už by se jim to nemuselo povést – tak to vidím já…

alenka901

podle mého názoru asi nemší jelikož až povyrostou budou si více rozumět a asi tam nebude nějaké to žárlení že ten starší už může tohle a ten mladší ne podle mě je idealní rozdíl 2roky

jarčáč

souhlasím se všemi, kteří tvrdí, že se to nedá jednoznačně definovat.Je ale rozhodně lepší, když věkový rozdíl není příliš velký.V určitých fázích vývoje jsou totiž ještě tyto rozdíly více markantnější.
dívky a chlapci se rozvíjejí jiným tempem.Dívky dospívají mnohem rychleji.Až po 20tém roku se obě pohlaví vyrovnávají a v období před 20tým rokem můžou nastat tzv.„nepřekona­telné“ rozdíly mezi pohlavými. Zvlášť pokud chlapci je miň než dívce…
Takže abych odpověděl na otázku. je lepší menší věkový rozdíl v rozmezí 3 let pro chlapce a 5 let pro dívky