afro.minerva

Vedlejší zaměstnavatel a dohoda o provedení práce…

Zaměstnanec je u vedlejšího zaměstnavatele na dohodu o provedení práce. Pracoval tam po 3 měsíce v kalendářním roce 2009. Ve dvou měsících měl příjem okolo 2000 Kč a v jednom měsíci 10 000 Kč. Účetní mu vystavila Potvrzení o zdanitelných příjmech, kde uvedla pouze příjmy z toho měsíce, kdy měl zaměstnanec příjem 10 000 Kč. Jde o to, jestli je toto uvedeno v potvrzení o zdanitelných příjmech správně… Má být v Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2009 uveden příjem jen za měsíc, kdy měl zaměstnanec příjem nad 5000 Kč nebo má být uveden souhrn všech příjmů. Účetní tvrdí, že 5000 Kč limit platí pro každý jednotlivý měsíc zvlášť.

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Domnívám se, že ten nízký příjem byl daněn tkz. srážkovou daní a tudíž nemůže být uveden v potvrzení o zdanitelných příjmech. do toho se uvedou jen příjmy ze kterých je sražena záloha na daň.

Další odpovědi
Jambalaya

Účetní to tvrdí zcela oprávněně, příjem na DPP se počítá měsíčními částkami do 5.000 Kč srážkovou daní. V případě takto malých opakovaných příjmů je lepší nechat si částky vyplácet méně často, aby Kč 5.000 měsíčně přesahovaly. Vyplatí se to však jen, pokud má manžel nízké příjmy z hlavní činnosti, protože je mu při zúčtování daň vrácena. V opačném případě je daňové zatížení stejné, tj. 15% a je jedno, zda je odvedena formou srážky či zálohy.