bolak

Věděli jste za komunismu, že existuje internet? Psalo se o tom někde v rudým právu nebo jiný papírový srandě?

Nejlepší odpověď
Sůwa

Nejspíš nepsalo a kdo věděl, věděl to odjinud. Často se zapomíná, že na dovoz PC do ČSSR bylo uvaleno embargo a ti, kteří stále volají po návratu komunistů by dneska tak leda zírali na bednu 🙂

Další odpovědi
anonym

Internet v té formě, jak ho známe neexistoval v době na kterou se ptáš! Ale internet by byl pro komáry velký problém! Za jejich časů panovala cenzura, nefungovala svoboda slova, náboženského vyznání atd. Tehdy byl každý rozmnožovací přístroj (což v té době byl i jednoduchý cyklostyl) evidován STB. O dnešním „sdílení“ se nám ani nesnilo. Za verbální kritiku režimu, sledování zahraničních rozhlasových a TV stanic, čtení pašovaných tiskovin, byl kriminál. I kdyby nakrásně internet existoval, pro počítače vyrobené v Agrokombinátu (JZD) Slušovice by to asi nebylo nic moc. Pro to všechno jsem šťastná, že sem se dožila této doby, kdy nemusím
žebrat o informace, o výjezd do zahraničí a můžu si říkat a vyznávat co chci a komu chci . Nikdo z vás mladých si nedovede představit, jak to tenkrát fungovalo a jaké bylo ponížení v té době žít. Možná právě proto si nevážíte dostatečně dnešních možností a mnoho mladých, kteří tu dobu nezažili se přiklání ke komunistické ideologii. „Kdo do třiceti let nebyl komunista, nemá srdce. Kdo je komunista po třicítce, ten nemá rozum !“ John Lennon

led

citujem:
„K oficiálnímu napojení první československé instituce, pražského ČVUT, došlo 13. února 1992. Šlo ale spíše o formální záležitost, protože první pokusy s internetem se v Československu odehrávaly již od podzimu 1991.“
http://www.ces­katelevize.cz/ct24/me­dia-it/45418-ceskoslovensko-se-pripojilo-k-internetu-pocatky-byly-pomale/
Dovtedy najčastejšie sa používal medzi štátnymi, politickými a vojenskými organmi diaľnopis.
Trošku poopravím Bohemicu neboli to len Slušovice, ale i Robotron (NDR), PMD (Piešťany ČSSR) a PC XT západnej (prevažne americkej) výroby, dokonca sa už objavili aj prvé XT laptopy… Pracovali na operačnom systéme DOS. Tieto boli prevažne v podnikoch. Medzi občanmi boli rozšírené Spektrum, Atari, Commodore aj keď prevažne na hry. Mám z tej doby krásne spomienky na zväzarmovské počítačové kluby a nadšené programovania v strojovom kóde a BASICu, Cobol, Fortran a iné. Z takéhoto klubu 602.organizácie Zväzarmu sa neskôr vyvinula svetoznáma (v súčasnosti sídliaca aj v USA) firma Software602
http://www.602.cz/

Doplňuji:
„Rozvoj internetu nebyl věcí politickou, ale technickou.“
v tomto nemáte úplnú pravdu, bol a aj teraz je vecou politickou, nielen technickou.
Napríklad informácie a dezinformácie sa týmto spôsobom šíria rýchlejšie a masovejšie, je to lacnejšie. To má potom vplyv na veľké množstvo ľudí od malých ľudí až po tých prestárlych. Kombinácia internet a tlačené, či audiovideo médiá dohromady sú tá najvňčšia zbraň ovplyvňujúca konanie ľudí.
Preto, ak niektorý štát chce obmedziť informovanosť, obmedzí internet (Čína).
To isté bolo aj v socialistickom tábore, určitá skupina ľudí mala možnosť používať aj komunikačný systém, predchádzajúci dnešný internet.

Alesh

To asi těžko, když v tý době internet neexistoval. 🙂

Drap

Tenkrát internet v použití pro širokou veřejnost neexistoval.

Michal Kole

Já za komunismu „nežil“, teda žil, ale byl jsem malé dítě.

Ano běžní američané myslím internet neměli doma na stole.

Internet byl na Univerzitách nějak spolupracující s US Army.

pěkná stránka je www.muzeuminter­netu.cz

Hlada

Bylo by dobré oprostit se od zavádějících politických názorů. Rozvoj internetu nebyl věcí politickou, ale technickou. Vznikl postupně s rozvojem počítačů a datových sítí. Kdo se o datové sítě zajímal, tak o něm věděl. V době komunismu ještě nepřicházelo domácí použití v úvahu. Je nutné připomenout, že podnikové datové sítě byly v Československu v provozu od počátku 80. let. Používaly se počítače připojené přes modemy k běžným telefonním linkám, stejně jako později internet. Co si však mnozí neuvědomují, že tehdy jsme všechno, včetně mikroprocesorů uměli u nás vyrobit. Pravda, byli jsme několik let za Amerikou. Dovedete si ale představit, jak bychom na tom byli dneska, kdybychom mohli používat jen to, co umíme vyrobit v ČR?

bolak

Bohemica: cituješ dobyvatele? :D

kapka

Internet určitě za komunistů byl, i když třeba jen v cizině. Pamatuju si, když nám jedna starší holka začala vykládat o tom, že se dají dopisy posílat přes počítač. Moc jsem tenkrát nechápala o čem mluví, prostě jsem to vzala jako fakt. Ale dost to na mě zapůsobilo, jako nějaké sci-fi. Bylo to stoprocentně za komunistů, tak kolem roku 1985, plus mínus dva roky, tipuju. Po mnoha a mnoha letech jsem se to dozvěděla. Odkud to tenkrát věděla ona, to nevím.

waser

Internet se rozvinul až po roce 1990 v Americe ze špionažních netů.To znamená že civilisti kdekoliv na světě si ho mohou užívat později

bolak

no, to mě právě zajímalo :) je jasný že to nebylo jako teď, ale internet se vyvíjel od konce 60 let a emaily existovaly cca o 10 let později, takže v tý druhý polovině 80 let už něco bejt muselo

waser

Mužete my říct na jakym počítači v roce 1970 se posílal email.

huxa

Bohemica-ideologie komunismu je právěže krásná, každý rozumný člověk ale dokáže pochopit, že to je utopie-nikdy nebude pravý komunismus existovat. Vždy jej lidé u vysokých pozic zneužívali a pozměnili. A bohužel, zde také lidé dokazují, že povětšinou ti starší, kteří se měli za komunistů dobře by je volili a i ti, co se měli špatně by je volili, protože už zapomněli na všechno to špatné…