eleonnore

Jak moc se Hitler podílel na vzniku koncentračních táborů?

Slyšela jsem, že Hitler se nikdy nepřijel podívat do koncentračních táborů, ani se na jejich realizaci jakkoliv nepodílel. A i když prohlásil, že židy je nutno zlikvidovat, nikdy nedal konkrétní představu, jak.
Je mi jasné, že tato tvrzení mohou pocházet z úst jeho zastánců. Přesto mě zajímá, jaké jsou dokumenty o tom, jak moc se Hitler na realizaci koncentračních táborů podílel. Věděl o táborech a plynových komorách? Byl „jen“ duchovním otcem, který nahodil myšlenku likvidace židů a konkrétní představy už později vymysleli a zrealizovali jiní (Himmler)? Nebo je to jen snaha bagatelizovat jeho vinu?
Díky.

Nejlepší odpověď
Kepler

Pravděpodobně se Hitler nepodílel na realizaci koncentráků přímo, takové „maličkosti“ přenechával svým podřízeným. V každém případě byl za genocidu zodpovědný a byl jejím iniciátorem. Bylo to v souladu s nacistickou ideologií. První koncentrák (Dachau) stál už 2 měsíce po převzetí moci nacisty. Nakonec jich bylo kolem 20 000. Vypra­cováním plánu pro vytvoření „životního prostoru“ pro Němce byl pověřen Himmler, který počítal s vyvražděním více než poloviny obyvatelstva východních národů (vč. 50 % Čechů).
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Koncentra%C4%8Dn%C­3%AD_t%C3%A1bor
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Adolf_Hitler

Další odpovědi
led

Hitler, ako najvyšší predstaviteľ štátu a moci, vedel o problémoch židovskej otázky a o živote v končentračných táborov, aj keď sa aktívne osobne nepodielal na zločinoch proti ľudskosti. Na druhej strane, ak ste si prečítali jeho Men Kampf, kniha vyšla aj v češtine, vedeli by ste, že sa ideologicky podielal na likvidácii neárijcov, nielen v koncentračných táboroch, ale aj v Nemecku a okupovaných územiach. Pre neho jedine Arijec bol človek, ostatní boli povinní slúžiť Arijcom a ich veľkej myšlienke ovládnutia ľudstva. Malú výnimku tvorili ľudia, ktorí ho hospodársky a vojensky podporovali.

anonym

Ne, rozhodně ne…