Avatar uživatele
eleonnore

Jak moc se Hitler podílel na vzniku koncentračních táborů?

Slyšela jsem, že Hitler se nikdy nepřijel podívat do koncentračních táborů, ani se na jejich realizaci jakkoliv nepodílel. A i když prohlásil, že židy je nutno zlikvidovat, nikdy nedal konkrétní představu, jak.
Je mi jasné, že tato tvrzení mohou pocházet z úst jeho zastánců. Přesto mě zajímá, jaké jsou dokumenty o tom, jak moc se Hitler na realizaci koncentračních táborů podílel. Věděl o táborech a plynových komorách? Byl „jen“ duchovním otcem, který nahodil myšlenku likvidace židů a konkrétní představy už později vymysleli a zrealizovali jiní (Himmler)? Nebo je to jen snaha bagatelizovat jeho vinu?
Díky.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? bolak před 2747 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Pravděpodobně se Hitler nepodílel na realizaci koncentráků přímo, takové „maličkosti“ přenechával svým podřízeným. V každém případě byl za genocidu zodpovědný a byl jejím iniciátorem. Bylo to v souladu s nacistickou ideologií. První koncentrák (Dachau) stál už 2 měsíce po převzetí moci nacisty. Nakonec jich bylo kolem 20 000. Vypra­cováním plánu pro vytvoření „životního prostoru“ pro Němce byl pověřen Himmler, který počítal s vyvražděním více než poloviny obyvatelstva východních národů (vč. 50 % Čechů).
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Koncentra%C4%8Dn%C­3%AD_t%C3%A1bor
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Adolf_Hitler

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
led

Hitler, ako najvyšší predstaviteľ štátu a moci, vedel o problémoch židovskej otázky a o živote v končentračných táborov, aj keď sa aktívne osobne nepodielal na zločinoch proti ľudskosti. Na druhej strane, ak ste si prečítali jeho Men Kampf, kniha vyšla aj v češtine, vedeli by ste, že sa ideologicky podielal na likvidácii neárijcov, nielen v koncentračných táboroch, ale aj v Nemecku a okupovaných územiach. Pre neho jedine Arijec bol človek, ostatní boli povinní slúžiť Arijcom a ich veľkej myšlienke ovládnutia ľudstva. Malú výnimku tvorili ľudia, ktorí ho hospodársky a vojensky podporovali.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Ne, rozhodně ne…

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek