Kdy a hlavně proč se užívalo např. při vstupu do místnosti pozdravu: „Pozdrav Pánbůh“?

kdy a hlavně proč se užívalo např. při vstupu do místnosti pozdravu:„Pozdrav Pánbůh“? Odpověď zněla:„Dejž to Pánbůh“.
Doplňuji:
Nápověda – středověk – tenkrát lidé hygieně asi moc nedali. A nevěděli,že­.......

Nejlepší odpověď
annas

Tento pozdrav souvisi se vzkříšením Ježíše Krista, když přišel mezi své učedníky a pozdravil je – pozdrav pánbůh.
„Pozdrav pánbůh“, původně míněno „Uzdrav Pán Bůh“. Když se lidé zdravili „pozdrav pánbůh“, přáli si v novém dni novou posilu, občerstvení z boží ruky, obklopení boží přítomností a zalití božími sliby.
Souvisí s Velikonocemi.

Od 16. století, kdy se vyskytl druh moru, který se vyznačoval kýcháním, se tato slova užívala především při kýchnutí. Lidé se zdravili slovy: „Pomáhej pánbůh“ nebo „Pozdrav pánbůh.“ Odpověď: " Dejž to pánbůh."
I dnes se v křesťanské tradici třetí neděle postní nazývá kýchavá a připomíná tuto zvyklost.
I já si jako malé dítě pamatuji, že moje babička používala tato slova při kýchnutí druhého člověka.

Zdroj: www.cb.cz/pra­ha2/kazani/ve­likonocni_nedel­ni_vecer.rtf

Další odpovědi
vecernice

Nevím jestli to trochu vysvětlím ale ,,Pozdrav Pánbůh"je první pozdravení a „Dejž to Pánbůh“,znamená jako díky taky tě zdravím.

Michal

A dej klid a zdraví této místnosti a lidem v ní v pokoji ap.
Lidé jako by odpovědě-li i té vaší.A Vám. To je podobné jako"Dej Bůh štestí tomu domu,Bůh s vámi.