Věděl by někdo

Víte někdo něco o trubíšovi? Co je to- trubíš?

Nejlepší odpověď
Retko

MYSLIS NECO TAKOVEHO?

Svítící udice

Trubýši z příbuzenstva medúz ve tmě nádherně svítí. Důvod, proč svá těla rozsvěcují, není úplně jasný. Svícení je stojí spoustu energie, kterou by mohli využít jinak. Mnozí se zřejmě snaží oslnit a oslepit nepřátele. Hlubokomořský trubýš Erenna však využívá své světélko jako návnadu. Rozsvěcí jen červenou „lampičku“ na konci zvláštního „tykadla“. Světélko tvarem napodobuje fosforeskující tělíčko korýše, na němž si s oblibou pochutnávají hlubokomořské rybky. Trubýš navíc světelnou udicí důmyslně mává, aby napodobil korýše v čilém pohybu. Takové návnadě ryba neodolá.
Jakmile se přiblíží k trubýšovi, je její osud zpečetěn. Zásah žahavými chapadly ji rychle usmrtí a trubýš pak rybku zhltne.

V ODKAZE AMS FOTKU

Zdroj: http://www.iab­c.cz/clanek/ca­sopis-abc/6483/svet-2005.html