Bebz

Vede destilovaná voda, voda z kohoutku, voda se solí nebo voda s cukrem elektrický proud?

Které roztoky z následně uvedených mohu použít jako vodiče el. proudu?
Destilovaná voda / voda z kohoutku / voda + 2 lžíce cukru / voda + 2 lžíce soli?
Jedná se pouze o školní pokus.

Nejlepší odpověď
Kepler

Absolutně čistá voda proud téměř nevede, destilovaná voda velmi málo, voda z kohoutku lépe, roztok solí podstatně líp. Cukr vodivost v podstatě neovlivňuje. Vše záleží na přítomnosti disociovaných iontů ve vodě. Takže jasným favoritem je slaná voda.

Další odpovědi
dubraro

Destilovaná ne, z kohoutku špatně nebo vůbec, se solí dobře, cukr vodivost neovlivňuje.

Zdroj: http://www.za­zijchemii.cz/la­borato/Stranky/e­lektrolyty-a-neelektrolyty.aspx

mzm

Voda s cukrem fakt nevede proud? Zkoušeli jste to? Nezdá se mi to, to musím vyzkoušet. (Netvrdím, že to není pravda, ale dokud to nezkusím, nevěřím.)

dubraro

Ne že nevede, ale že cukr to neovlivňuje. Pokud bude voda díky jiným příměsím vodivá, bude taková i po přidání cukru. Pokud to bude destilovaná voda, která je špatně vodivá, tak přidání cukru ji vodivou neučiní.

mzm

No, fakt, voda s cukrem proud nevede. Dokonce snižuje vodivost, potože molekuly cukru jsou veliké, těžké a zabraňují pohybu iontů… Zase jsem o něco chytřejší. Dík. :)