Jak a pro koho platí věcné břemeno práva doživotního užívání?

Dobrý den Matka mi před rokem darovala dům s pozemkem, na který jsme zřídily její věcné břemeno práva doživotního užívání. Žije v něm sama a dle darovací smlouvy se zřízením věcného břemene má přístup ke všem darovaným nemovitostem. Na dům i pozemek v současnosti uplatňuje nárok užívání i má sestra.(garážování, ukládání věcí, volný přístup). Mám dojem, že pokud toto není upraveno smlouvou, nemá sestra žádná uživatelská ani vlastnická práva. Pouze právo navštěvovat matku a starat se o ní (vyživovací povinnost). Zajímalo by mě i jak je to s přístupem na pozemek a do domu, bez přítomnosti matky a vlastníka (já) a bez mého souhlasu. Děkuji - Složitá životní zkušenost.

Odpovědi:

Bronzový

Myslím, že váš výklad je správný - matka právo užívání, tzn. nepřetržitého bydlení, sestra chodí na návštěvy apod. Nevím, jestli historicky má sestra nějaké věci uskladněné na půdě či v garáži atd. resp. jak jste se dohodli, které místnosti či prostory matka využívá (že by např. dovolila sestře mít něco u sebe). Pokud sestra v domě cokoli v tuto chvíli má, tak jí podle mého názoru k tomu musíte umožnit přístup, ale také máte právo po ní požadovat, aby si to v přiměřené lhůta odstěhovala ...

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1814
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 668
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 453
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 389
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.