XXYYZZ

Jak a pro koho platí věcné břemeno práva doživotního užívání?

Dobrý den Matka mi před rokem darovala dům s pozemkem, na který jsme zřídily její věcné břemeno práva doživotního užívání. Žije v něm sama a dle darovací smlouvy se zřízením věcného břemene má přístup ke všem darovaným nemovitostem. Na dům i pozemek v současnosti uplatňuje nárok užívání i má sestra.(garážování, ukládání věcí, volný přístup). Mám dojem, že pokud toto není upraveno smlouvou, nemá sestra žádná uživatelská ani vlastnická práva. Pouze právo navštěvovat matku a starat se o ní (vyživovací povinnost). Zajímalo by mě i jak je to s přístupem na pozemek a do domu, bez přítomnosti matky a vlastníka (já) a bez mého souhlasu. Děkuji – Složitá životní zkušenost.

Odpovědi
Pepa25

Myslím, že váš výklad je správný – matka právo užívání, tzn. nepřetržitého bydlení, sestra chodí na návštěvy apod. Nevím, jestli historicky má sestra nějaké věci uskladněné na půdě či v garáži atd. resp. jak jste se dohodli, které místnosti či prostory matka využívá (že by např. dovolila sestře mít něco u sebe). Pokud sestra v domě cokoli v tuto chvíli má, tak jí podle mého názoru k tomu musíte umožnit přístup, ale také máte právo po ní požadovat, aby si to v přiměřené lhůta odstěhovala …