Alfi

Věcné břemeno – poradíte?

Dobrý den.
Před třemi lety jsem prostřednictvím realitní kanceláře zakoupil stavební pozemek. Nevztahovalo se na něj žádné omezení (kromě omezení plynoucí z CHKO) ani jsem nebyl s žádným seznámen. Na základě řádného povolení jsem pozemek oplotil.
Před nedávnem mi sdělil majitel jiného pozemku, který s mým ani nesousedí, že částí mého pozemku v hloubce cca 1 m prochází jím zbudovaný přívod vody ze studny vzdálené zhruba 700(!) metrů, který vede až k němu na pozemek. Vše budoval asi před 20 lety. Žádnou smlouvu s bývalým majitelem mého pozemku nemá, měl jen ústní dohodu . Nyní by chtěl zřídit na mém pozemku VB.
Já celou věc považuji za značně podivnou, neboť měl “soused“ tři roky na to aby mi o tom cokoliv řekl a stavbu není schopen papírově nijak doložit. Břemeno chce zřídit jen na mém pozemku zřejmě z důvodu, že na ostatních pozemcích majitelé nevyvíjí žádnou činnost a ani je nenavštěvují. V současné době již vede u pozemku dotyčného vodovodní řád na který se nepřipojil.
Se zřízením VB nesouhlasím z důvodu:

  • snížení ceny stavebního pozemku
  • překážka při poskytnutí hypotéky v případě stavby domu
  • nutnost zdržet se některých činností (dodatečně zbourat či snížit výšku plotu)

Ptám se:

  • Může “soused“ vydržet VB k věci (přívodu)
  • Může “soused“ vydržet VB k užití přívodu a přístupu k němu (myslím tím doslova rozkopat půl mého pozemku při domnělé poruše přívodu)

Děkuji za odpověď

Odpovědi
Bumbes

Podle občanského zákoníku § 151n až 151p.

Věcné břemeno vzniká na základě písemné smlouvy, na základě závěti ve spojení s výsledky řízení o dědictví, schválenou dohodou dědiců, rozhodnutím příslušného orgánu nebo ze zákona.

Rozhodnutím soudu je to v případě, není-li vlastník stavby současně vlastníkem přilehlého pozemku a přístup vlastníka ke stavbě nelze zajistit jinak. V takovém případě může soud na návrh vlastníka stavby zřídit věcné břemeno ve prospěch vlastníka stavby spočívající v právu cesty přes přilehlý pozemek.

Věcná břemena zanikají rozhodnutím příslušného orgánu či ze zákona; samozřejmě je možný zánik i na základě dohody účastníků.

Věcné břemeno dále zaniká, nastanou-li takové trvalé změny, že věc již nemůže sloužit potřebám oprávněné osoby nebo prospěšnějšímu užívání její nemovitosti.

Rovněž tak, vznikne-li mezi věcným břemenem a výhodou oprávněného hrubý nepoměr, může soud rozhodnout, že se věcné břemeno za přiměřenou náhradu omezuje nebo zrušuje.

Ke vzniku i zániku věcného břemene je nutný jeho vklad do katastru nemovitostí.

  • Takže pokud neni věcné břemeno vloženo v katastru nemovitostí teoreticky neexistuje a v případě soudního řízení by mělo dojít k rozhodnutí o likvidaci neexistujícího.

http://www.fi­nexpert.cz/Au­tori/Vecne-bremeno-vse-co-musite-vedet-II/sc-48-sr-1-a-19339/default.aspx

nabubindes

jednoduše máš v LV zapsané věcné břemeno popisovaného stavu? nemáš! tedy neexistuje! bez tvého svolení nelze ani zapsat! na tvém pozemku nikdo cizí bez svolení tedy písemné dohody nesmí cokoli budovat! nezávidím ti soudní tahanice – ten soused to bude chtít legalizovat… to bude na dlouho