Věcné břemeno chůze a jízdy

Jak se to dá vyložit? Jde o pozemek na břehu přehradní nádrže Nechranice, podle výpisu z katastru nemovitostí patří Povodí Ohře. Je tam uvedeno právě „věcné břemeno chůze a jízdy“ Povodí Ohře vykopalo na přístupové cestě příkopy – jít ani jet se tam nedá, přístup je tam pouze pro rybáře a lidi mající loď. Tábořit se tam nesmí, ale tady se táboří naopak často, protože přístup z „pevniny“ je zamezen. Nedostane se tam policie, rybářská stráž a podobně. Domníval jsem se, že díky „věcnému břemenu chůze a jízdy“ tam může chodit kdokoliv a ne jen „vyvolení“.

Nejlepší odpověď
standa

V podstatě máte pravdu, že zmiňované ´břemeno´ povinuje vlastníka pozemku umožnit na něj vjezd a vstup, a to komukoli.

Na druhou stranu vlastník je na svém pozemku oprávněn se souhlasem stavebního úřadu provádět libovolné stavební úpravy, které mohou DOČASNĚ omezit zmiňované břemeno.

Co to je ´dočasně´ a jak velký zásah do práva chůze či jízdy na pozemku tyto stavební úpravy vyvolaly je již na konkrétním posouzení s tím, že v případě dlouhotrvajícího omezení se dotčená osoba může obrátit na stavební úřad s kvalifikovaným dotazem…

Další odpovědi
ladyhawke

věcné břemeno bývá zpravidla ještě do detailu určeno, ale tím, že jsou na přístupové cestě příkopy, myslím, že je nasnadě se spíše domluvit s majitelem pozemku, pokud je to třeba.