ami

věcné břemeno

Dostala jsem od rodičů darem dům, ve kterém má moje maminka zřízeno věcné břemeno na dožití. Tatínek již před 5 lety zemřel. Nyní chce manžel zřízení věcného břemene na sebe,začal dělat jen to nejnutnější a tvrdí, že tady jenom bydlí. V domě žijeme již 22 let, máme 3 děti – 21, 19 a 9 let. V poslední době se začínáme dost rozcházet v názorech na rodinu a na život vůbec. To, že dvě starší chtějí ještě studovat nenese moc nadšeně a mám pocit, že by je nejradši viděl v práci. Podpora z jeho strany je minimální a z toho plynou i naše konflikty. Proto mám obavy ze zřízení druhého věcného břemene a ráda bych věděla, jaká práva a povinnosti by z toho pro mě vyplývaly.

Nejlepší odpověď
ReHu

Já bych to nedělala. Kdybyste se nááááhodou rozešli, také by tam mohl zůstat napořád. nemá nějaké úmysly??
Proč chce to břemeno? To říkal?
Určitě by to ztížilo případnou maipulaci s domem.

Další odpovědi
anonym

Je to Vas dum a Vase maminka,nic kazdopadne nedelat,nechat to tak jak je psano!ReHu ma pravdu-je to proti Vam umysl.Zaplakala by jste!

Jambalaya

VB se dělají z různých důvodů. Můj manžel má na domě, co jsme koupili společně za dobu trvání manželství také věcné břemeno. Je to proto, že souhlasil s investováním svých peněz do tohoto domu a chce mít doživostní jistotu. Dům je totiž napsán na základě zúžení společného jmění manželů pouze na mne. To jsem zase chtěla já, protože se obávám, že bych měla potíže s jeho dětmi v případě, že by se s ním něco stalo.
Z nějakého podobného důvodu by ze strany vašeho manžela, mohl být důvod k požadování VB. Pokud ale je v poslední době „divnej“ jak píšete, tohle určitě nic nevyřeší. Spíš bych to viděla na manželskou krizi po 22 letech, to bývá obvyklý čas. Navíc, pokud má v domě trvalé bydliště, věcné břemeno mu k ničemu není.
Osobně já, bych na VB z důvodů, které uvádíte, v žádném případě nepřistoupila.

ami

Já si myslím, že se jistí, a tím, že na domě nechce nic opravovat si myslí, že mě tak k tomu dotlačí, protože ví, jak mi to vadí. A taky hraje na to, že jsem doma s nemocnou maminkou, a proto se neodvážím požádat o rozvod kvůli financím.