Věcné břemeno!

Mám takový dotaz ohledně vzniku věcného břemene.Musí být smlouva o zřízení věcného břemene sepsaná právníkem,popřípadě notářem a musí být opatřena razítkem nebo stačí písemná smlouva uzavřená mezi oběma stranami?Pokud bude smlouva sepsaná mezi zúčastněnými,lze ji takto předložit katastrálnímu úřadu k zápisu do LV?
Děkuji za vysvětlení.

Nejlepší odpověď
Tata

K sepsání jakékoli smlouvy není nutná účast právníka, nebo notáře. Pokud jejich služeb nevyužijete a vaše smlouva, kterou podepíšete, nebude mít všechny náležitosti, bude sice platná ale také lehce napadnutelná. Uvědomte si že věcné břemeno bude na pozemku desítky let, smlouvu kterou s někým podepíšete v dobré vůli a oběma vám bude jasné o co jde, může napadnou některý potomek. Dědici tohoto pozemku se věcné břemeno nemusí líbit a špatně sepsanou smlouvu napadne a vyhraje na úkor vašich potomků. Potom to, že jste se rozhodl ušetřit pár stovek dnes, vašim potomkům může přinést ztráty v desítkách i stovkách tisíc.