led

Ve středu 15. června večer nastane úplné zatmění Měsíce

Zatmění se odehraje nízko nad obzorem
Měsíc vychází ve středu 15. června 2011 nad jihovýchodní obzor ve 21:09 letního času (pro Prahu, na území ČR se údaj liší v minutách). V té době bude značně ponořen v zemském stínu, a proto již samotný východ atypického měsíčního srpku bude zajímavým jevem. Úplné zatmění začíná o necelou čtvrthodinu později, ve 21:22. Potemnělý úplněk však najdeme velmi nízko, necelé 2° nad obzorem. Při začátku úkazu bude ještě světlo, ale Měsíc bude pozvolna stoupat a soumračná obloha tmavnout. Maximální fáze zatmění připadá na 22:13, kdy už Měsíc bude 7,5° vysoko nad jihovýchodním obzorem. V té době bude také nejtmavší, neboť se bude pohybovat středem zemského stínu. Nad jihozápadním obzorem najdeme planetu Saturn a západně od Měsíce souhvězdí Štíra s jeho jasnou hvězdou Antares. V malém dalekohledu lze kolem ztemnělého úplňku pozorovat bohaté hvězdné okolí, neboť Měsíc leží v Mléčné dráze. Postupně se sune doleva od středu zemského stínu a jeho levý okraj je proto o něco jasnější. Ke konci úplného zatmění ve 23:03 vystoupá náš kosmický soused do výšky přibližně 11,5° nad obzor.
Otázka:
Budete tenhle jev sledovat?

Nejlepší odpověď
dědapetr

Pokud bude jasno a bude měsíc vidět tak se kouknu.

Další odpovědi
Děda Louda

To záleží na pozrovatelnosti jevu vzhledem k momentálnímu stavu počasí.

arygnoc

samozřejmě.

příroda je úchvatná.

pokud se ovšem meteorologové nerozhodnou pro déšť.

Rocker

Určitě budu

GM

Ráda bych zatmění sledovala, ale pravděpodobně nebude příznivé počasí, včera večer měl Měsíc kolo.

coco

Moc díky za informaci,led,mladá to uvidí poprvé v životě,pokud ovšem bude jasno.....

Ta_Ona

Nechci nic říkat :P Ale asik to bude k smíchu :D Já sem se to dozvěděla až teď díky za info ;))