ReHu

Ve kterých letech byly natočeny scénky s Hlustvisihákem? Tento typ humoru mi přijde jako nadčasový a nesmrtelný.

Našla jsem, že byly vydané v r,1994.
Nedávno jsem v rádiu slyšela Hlustvisiháka ve vrátnici a opět jsem se musela smát nahlas.
Tak pěkně vysvětlovat a hláskovat své jméno...... 🙂

Nejlepší odpověď
annas

" Legendární Hlustvisihák vznikal postupně v 60 letech minulého století. Tomáš Pilát se v rozhovoru s Lubomírem Lipským v klubu hercova domovského Divadla ABC zeptal: Kde se to neobvyklé jméno Hlustvisihák vzalo? " Někdy kolem Někdy kolem roku 1960 jsem dostal z rozhlasu nabídku na sehrání skeče, nazvaného Ve vrátnici, jehož autorem byl maďarský autor jménem Királyi. Princip skeče byl v tom, že do vrátnice přichází jakýsi návštěvník s podivným jménem, chce dotat povolenku a jít dál. Překladatel to jméno z maďarštiny přeložil jako Hlustvisihák atd."

více v odkazu

http://radioservis-as.cz/katalog/zbo­zi.php?detail=2613

Je pravda, že se dialogy dvou protagonistů L. Lupského a M. Homoly dají poslouchat i v současnosti.

Další odpovědi
anonym

annas…uděluji palec, akorát bych dodal, že v dalších scénkách už Hlustvisihákem je pan Lipský.Když se po čase lidi ptali, proč tomu tak je, Lipský odpovídal, že lidem se scénka líbila, ale Lipskému přisuzovali jméno Hlustvisihák.Tak autor Zelenka už to jméno ponechal Lipskému.

marci1

První scénka byla v silvestrovském pořadu v roce 1964, skečů bylo potom Zelenkou napsáno asi 50.
„Do širokého povědomí se dostaly Zelenkovy scénky, v nichž na postavě Hlustvisiháka, nenapodobitelně interpretovaného Lubomírem Lipským, podroboval kritice tupost malých českých byrokratů. Od roku 1964, kdy se Hlustvisihák zrodil v silvestrovském pořadu (v první scénce toto jméno ovšem ještě nenesla postava vrátného, hraná Lipským), napsal Zelenka v průběhu let celkem asi 50 skečů, ve kterých poměřuje úřednickou omezenost Hlustvisihákovu s celou řadou odlišných prostředí (jen namátkou: Hlustvisihák na nádraží, H. na třídní schůzce, H. mění byt, H. na návštěvě u dozorčího kasáren…). Obliba této figury byla velká a vedla k vytvoření estrádní skupiny, v níž po boku L. Lipského vystupovali především M. Homola, D. Klapka, S. Májová, někdy také V. Menšík a ovšem autor scének B. Zelenka. Pod názvem Hlustvisihák a ti druzí kočovala skupina po mnoha estrádních pódiích celé republiky. S půvabným smyslem pro sebeironii zformuloval Bedřich Zelenka svou stručnou charakteristiku: "Vyšel jsem z chudičkých poměrů. Dík celoživotní houževnaté píli a pracovitosti jsem se do nich zase dostal.“ 🙂
http://www.roz­hlas.cz/srt/99o­sobnosti/_zpra­va/zelenka-bedrich--533883