Zlatý

Ve kterém roce stál rohlík 5 haléřů?

Nepamatujete si někdo ve kterém tak asi zhruba roce stál rohlík 5 haléřů? Vzpomněl jsem si na jednu takovou příhodu a nevím přesně kam ji zařadit, do jakého roku.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Za 1. repulbiky v r. 1924 stál rohlík 5 haléřů, ale nenašla jsem, jak dlouho cena přetrvala. .1 kg chleba stál 2 - 3 koruny, později se zdražil na 3,40, rohlík na 10 a 20 haléřů.

Různé zdroje.

Doplňuji:
Neuváděla jsem ceny v Rakousku-Uhersku ale až po československé měnové reformě roku 1919, která měla za úkol oddělit československý peněžní oběh od ostatních částí bývalého Rakousko-Uherska.

Další v diskuzi.

Další odpovědi:

Zlatý

Rohlík stál 5 haléřů okolo roku 1924. V roce 1900 stál 4 haléře.
Zdroj : net
http://www.vykupminci.cz/…
Doplňuji:
http://promoravia.blog.cz/…

Bronzový

Chcete-li to vědět spolehlivě a vlak přes to nejede, budete muset sáhnout po odborné literatuře. Já můžu toliko odhadovat podle cen jiných potravin, které se mi podařilo dohledat.

Před datem 2. srpna 1892 to být nemohlo. Ne, že by nebyly rohlíky, ale nebyly haléře. Platilo se krejcary. Cena rohlíku v jednotkách haléřů mohla být tedy mezi rokem 1892 a 1914. Pak přišla válka a inflace a bylo zle. Po rozpadu R-U a Rašínově reformě se taková cena mohla držet, řekněme, ve dvacátých letech. Cena 1 kg mouky v roce 1910 činila 30 hal. a bochníku chleba 32 hal. V roce 1928 stál kilogram mouky 2 - 3 Kč a bochník už 2,25 Kč. Nějak si to dopočítejte.

Diskuze k otázce

Zlatý

bolak

sakra tak starej zas nejsem :))

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3356
Zlatý Drap 1789
Zlatý led 1450
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1112
Zlatý marci1 1072
Zlatý vagra 799
Zlatý mosoj 796
Zlatý gecco 714
Zlatý iceT 652

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.