Avatar uživatele
bolak

Ve kterém roce stál rohlík 5 haléřů?

Nepamatujete si někdo ve kterém tak asi zhruba roce stál rohlík 5 haléřů? Vzpomněl jsem si na jednu takovou příhodu a nevím přesně kam ji zařadit, do jakého roku.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? annas, vagra, iceT, Jikra, Araxis, marci1 před 3740 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Za 1. repulbiky v r. 1924 stál rohlík 5 haléřů, ale nenašla jsem, jak dlouho cena přetrvala. .1 kg chleba stál 2 – 3 koruny, později se zdražil na 3,40, rohlík na 10 a 20 haléřů.

Různé zdroje.

Doplňuji:
Neuváděla jsem ceny v Rakousku-Uhersku ale až po československé měnové reformě roku 1919, která měla za úkol oddělit československý peněžní oběh od ostatních částí bývalého Rakousko-Uherska.

Další v diskuzi.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
marci1

Rohlík stál 5 haléřů okolo roku 1924. V roce 1900 stál 4 haléře.
Zdroj : net
http://www.vy­kupminci.cz/ak­tuality/34-aktuality/79-nejvzacnejsi-obezna-mince-csr-je-5-haler-z-roku-1924.html
Doplňuji:
http://promora­via.blog.cz/1308/ce­ny-a-platy-v-roce-1900

Upravil/a: marci1

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
MK44

Chcete-li to vědět spolehlivě a vlak přes to nejede, budete muset sáhnout po odborné literatuře. Já můžu toliko odhadovat podle cen jiných potravin, které se mi podařilo dohledat.

Před datem 2. srpna 1892 to být nemohlo. Ne, že by nebyly rohlíky, ale nebyly haléře. Platilo se krejcary. Cena rohlíku v jednotkách haléřů mohla být tedy mezi rokem 1892 a 1914. Pak přišla válka a inflace a bylo zle. Po rozpadu R-U a Rašínově reformě se taková cena mohla držet, řekněme, ve dvacátých letech. Cena 1 kg mouky v roce 1910 činila 30 hal. a bochníku chleba 32 hal. V roce 1928 stál kilogram mouky 2 – 3 Kč a bochník už 2,25 Kč. Nějak si to dopočítejte.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
bolak

sakra tak starej zas nejsem :))

před 3739 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek