Včera byla smrtná neděle! O co šlo ?

Nejlepší odpověď
annas

Pátá neděle postní – Smrtonosná, Smrtná, Smrtelná

Původ zvyku je hluboce předkřesťanský, byl to obřad, který znamenal vynesení zimy a smrti a začátek nového života, oslavy ústupu zimy a vítání jara a probouzející se přírody, víra v obnovení sil a zdraví člověka i domácích zvířat. Lidé už určitě měli dost zimy, těšili se na jaro, oslavovali blížící se léto a budoucí úrodu. Symboly smrti představují vyfouknutá prázdná vajíčka a vymlácená sláma, figurína, představující smrt, byla určena k rituálnímu zničení. Zelený proutek nebo stromek představoval vegetaci a životní vitalitu.
Ze vsi se vynášela smrt/zima – jejíž bohyní byla mytologická Morana, zosobňující smrt, nemoci, bídu. Morena. Zima/Smrt/Morena byla znázorněna slaměnou figurínou ženy, byla oděná do ženských šatů, slavnostně ověnčená hadříky a stužkami, na hlavě šátek, nastrčená na vysokou tyč. Na krku mívala náhrdelník z vyfouknutých vajíček, symbolu smrti (z prázdného vajíčka nemůže nic živého vzejít). Říkalo se jí různě, Smrt, Smrtka, Smrťák, Smrťolka, Smrťholka, Morena, Morana, Mařena, Mařana, Mořena… Ve Slezsku bylo zvykem mít figuríny dvě – Mařenu a Mařocha, mužskou podobu smrti, ve východních Čechách s názvy Smrťačka a Smrťák.

Další pokračování v odkazu

http://zitzdra­ve.blog.cz/1003/pa­ta-nedele-postni-smrtonosna-smrtna-smrtelna-judica

Další odpovědi
Lenča59

no..u nás šíleně foukalo :) alebylo to krásný, doufám že to ještě někdy zažiju x)

RyuzakiKate

U nás se vynášela Morana, ale jak tak koukám ven, asi to nemělo smysl… Zato já měla vážně smrtnej víkend :)