arygnoc

Vás to vôbec nezaráža?

Supermarket (predajne po celej Európe).
Vajíčka.
Teda presnejšie – biovajíčka.
V predajni je celá paleta.
Trocha matematiky a vychádza mi, že v palete je 2400 vajec.

Nedalo mi to, a do sumermarketu rovnakého predajcu/značky o 4 km ďalej som sa išiel pozrieť – a ajhľa:
Vajíčka.
Teda presnejšie – biovajíčka.
V predajni je celá paleta.
Trocha matematiky a vychádza mi, že v palete je 2400 vajec.
Od toho istého dodávateľa.

Nedalo mi to, a do sumermarketu rovnakého predajcu/značky o ďalších 7 km ďalej som sa išiel pozrieť – a ajhľa:
Vajíčka.
Teda presnejšie – biovajíčka.
V predajni je celá paleta.
Trocha matematiky a vychádza mi, že v palete je 2400 vajec.
Od toho istého dodávateľa.

Tak teda rozmýšľam.
Biovajíčka sú z voľného výbehu (koľko je VOĽNÝ výbeh pre sliepku?).
Koľko sliepok treba na znesenie 2400 vajíčok za 1 deň?
Koľko ľudí treba na ich zbieranie po farme?
Koľko spotrebujú hmyzu, zelenej pažite (trávy a pod.)?

Nejak mi to nepasuje, tá farmička by musela mať rozlohu Prahy (keď spočítam markety tej istej značky v okolí do 100 km).
Takže:
sú biovajcia skutočne biovajcia?
kto to kontroluje?
Je za tento podvod zodpovedný i nákupca (supermarket, teda centrála či kto to kupuje?)

Je možné, že to isté platí i pre bioslivovicu, biovíno, biochlieb, biovšetko?

Nejlepší odpověď
mosoj

Volný výběh není to , že běhají slepice po městě, ale prostě nejsou chovány v chovných klecích, ale také se krmí !!!
Také to není o tom že slepice snese kde ji napadne, ale chodí na stejné místo.

Za dob JZD byla všechna vajíčka BIO. Třeba si to ještě někdo pamatuje.

Další odpovědi
anonym

Nevěřím označení BIO (a EKO*) – i když podmínky výroby takových potravin upravuje zákon 242/2000 Sb. – nevěřím, že producenti a prodejci nešvindlují – a proto takovéto potraviny nepovažuju za lepší, než potraviny jiné.
Opačná situace nastává tehdy, když producenta osobně znám (typicky domácí malochov/y).
___
*) A je úplně jedno, jsou-li nabízeny v super-hyper nebo na ´farmářských´ trzích

jirkajirka

Napadá mne,že jsi viděl slepici a snášeni vajec z rychlíku.

Nuk nuk

Označení BIO v kterémkoliv hyper nebo supermarketu, je přinejmenším sporné. POkud chci něco BIO, kupuji to přímo od chovatelů nebo pěstitelů.

Questman

No je dost možné, že jsou taky takové potraviny dováženy z okolních zemí. Slovensko, Polsko.
Ale já osobně označení BIO taky nevěřím. Pro mě jsou BIO jen vajca co si nasbírám u tetičky na Moravě a pomerančový džus, který si sám doma vymačkám z pomerančů z Německa, případně ještě chleba, který si sám doma upeču z mouky, kterou si sám vyrobím z obilí, co mi dováží kamarád – malozemědělec.

Btw, to si děláte srandu, že dáváte palce komunistickým názorům?? Za tohle by měl být BAN

da ny

Pravda, produkty JZD a Státních statků bývay všechny BIO, do té doby, než začali zemědělci mezi sebou soutěžit o výnosy :). To se pak po určitou dobu krmilo a hnojilo čímkoliv.
Faktem je, že kontrolní proces a normy byly u nás velmi přísné (oproti „kapitalistickému západu“ :D) a zemědělské produkty a výrobky z nich velmi kvalitní.
Ano, za BIO i já považuji pouze vejce tzv. domácí od malochovatele, kterého znám.
Doplňuji:
…bývaly… :)
I mistr tesař se někdy utne :)