Dianaaaaa

Váš názor na bydlení

Rozhodujeme se mezi dvěmi alternativami – Bydlení za STEJNÉ peníze – v novém MALÉM baráčku u Prahy, nebo ve starém VELKÉM domě v podstatě v přírodě, daleko od jakéhokoli velkého města (ten bychom si opravily za stejné peníze jakbychom postavili nový malý u Prahy). Starý dům je opravdu velký, s velkou zahradou, po opravě by to tam vypadalo skutečně luxusně, ale co je víc? Velký barák ale denní dojíždění, nebo malý domeček ale vše za prdelí? ☹ Poradte, jak byste se to rozhodli.

Nejlepší odpověď
kropitko

Já bych se rozhodla pro ten malý a ne kvůli tomu, že je vše blízko, ale z úsporných důvodů. Jen vytápění velkého domu vás vyjde na dost peněz a to nemluvím o tom, že ho nikdy nezateplíte tak dokonale jako bude zateplený ten nový.
No záleží na tom kolik vás je, případně bude, aby jste se pak v malém domečku nemačkali. 🙂

Jinak dojíždění je také dost nepříjemné,,1)cena, za 2) čas

Vezměte papír a tužku a napište si všechna pro a proti a pak se rozhodněte.

Další odpovědi
Děda Louda

Já stát před takovou volbou, rozhodnu se pro ten větší dům. Nejenom proto, že se opravou a průběhem času určitě zhodnotí. Taky pamatujte na rozrůstající se rodinu, nebo na využití části nemovitosti k podnikání, ať už k pronajímání, ale i vlastním aktivitám.
Není nic horšího, než bydlet – ale především žít! – v omezeném prostoru, kde nakonec všechno a všichni si navzájem překážejí a vadí. To se dá tolerovat např. v ubytovně nebo v paneláku, a to jen přechodně, určitě to ale nemůže suplovat soukromí a důstojné prostředí k životu. Nejde přeci jen o „bydlení“, jde o život.

poa.li

Osobně bych dal přednost bydlení v přírodě. I kvůli tomu, že je tam předpokládám vlastní zdroj vody. Z praktického hlediska a kariéry bych volil malý domek blízko od Prahy. Záleží na prioritách..

mosoj

Rozhodující by bylo to dojíždění. Záleželo by jak daleko a zda je to únosné a řešitelné pro děti, pokud jsou. Pokud je to řešitelné tak bych bral ten větší v přírodě.

jandmil

Utečte co nejdál od města – výhody poznáte.

ReHu

Také jsem toto před časem řešila, ale pro rozhodnutí bych měla málo informací.
Záleží také na tom, jakou máte práci a jestli jezdíte za prací každý den třeba na stejné místo, nebo jestli pracujete doma nebo jezdíte různě.
Také jestli máte děti a jak jsou mladé:-). Protože pokud jezdíte pravidelně do školy, třeba každé dítě končí v jinou dobu, jsou tu zájmové kroužky, zábava, kino apod.
Také nevím, jak daleko od většího města je ten dům. Je rozdíl, jestli se jede za větším nákupem 15 km nebo 45 km.
A také nevíme, kolik let je vám, protože někdy je potřeba třeba i lékař.
A řemeslníci? Jak dlouho plánujete dům opravovat? Jak daleko a kolik bude stát cestování řemeslníků k vám?
A co návštěvy? Jezdí k vám? Dostanou se k vám nebo pro ně a budete jezdit? Mají všichni auto? I třeba rodiče či prarodiče?
Jste rádi v kontaktu a rádi třeba neplánovaně něco podniknete? Ať už nákup, když něco doma chybí nebo někam na kafíčko nebo dobrou večeři. A co veterina, pokud máte rádi zvířata?
Prostě málo informací. Já bych si napsala na kus papíru VŠECHNA pro a proti a pak teprve zvažovala.
Já po delší době hledání a zvažování jsem koupila domek v malé vesnici v boční ulici, za námi už nic není, ke kraji města to máme 2,5 km, do centra 7,5 km, nejbližší obchod máme 3,5 km. Je otevřen 7 dní v týdnu. Stejně tak pošta a banka Současně i Baumarkt apod. To vše je třeba zvážit.

Přeji ti nejlepší volbu a dejte vědět, jak jste se rozhodli :-.).

venkovan

Na to nelze jednoznačně odpovědět. Neznáme velikost rodiny, věk členů rodiny, povolání, finanční příjem, záliby, vztah k tvrdé práci na velké zahradě apod. Vize vlastní studny jak zde někdo píše nemusí být ideální. V některých oblastech spodní vody jsou již zničené zemědělskou činností, někde při přísušcích voda ve studních mizí, jidne je zas spolehlivě ničena při vypouštěné fekálií, nekvalitních jímkách, když není kanalizace apod.
Další co to je menší dům u Prahy a co větší dál. Pokud menší dům má trochu přijatelný obývací pokoj, alespoň dvoje sociální zařízení a několik samostatných „truc“ pokojů (samostatných ložnic pro děti a rodiče + alternativa pro návštěvu) není to malý byt.
Tedy v jakém místě je u Prahy, jestli v satelitu, v normální zástavbě, jak je stavebně proveden atd.
Ve vzdálenější obci zas jaká je občanská vybavenost, dopravní spojení do práce, školy, k lékaři apod.
Pokud máte klasickou městskou práci a domek u Prahy je v přiměřeném prostředí, a ne venkově jste nikdy dlouhodobě nežili (někdo z členů rodiny) volil bych menší domek.
Především náklady na provoz domku budou vždy nižší, budete blíž k pracovním příležitostem, ušetříte si mnoho starostí s rekonstrukcí staršího domu a pokud budete dojíždět do Prahy či jinam za prací, zapomeňte, že na velkou zahradu budete mít čas. Potom si ještě musíte připočíst náklady na dojíždění – hodně lezou do rozpočtu.
Osobně bydlím autobusem (přímý spoj) 30 minut od velkého města, dům máme ve velikosti norem ČSSR, je zateplený, všichni dojíždíme za prací do města (autem, ale je to na živnost – u nás práce není) a popravdě, jsme rádi, že vše okolo stačíme. Na dovolenou prakticky nejedeme (ale práci beru jako dovolenou protože mne celkem baví a vyblbnu se při ní dost víc než u moře či na horách). Ráno se odjíždí okolo 7 hodiny, domu okolo 18 někdy dřív, často později.
Nicméně celý život žiji mimo město, nemám problémy, že tu schází mnoho služeb které města lidem nabízí. Ale vidím městské lidi, že se u nás dlouho zžívají, chtějí od obce služby občanské vybavenosti na které byli v městech zvyklí (i blátivá pěšina k autobusu je problém).
Nicméně, rozhodnutí je na rodině. Vidina venkova je velká, stejně jako velkého domu. Ale kdo ho bude uklízet, udržovat, vytápět apod. (za plyn platíme ročně okolo 40 tisíc Kč), dřevo zas musí někdo udělat, dovést, nařezat, elektřina často nejde apod. Chce to mít trochu náturu a první roky si zvykat a potom jde vše samo.

Carrie35

To si musíte rozhodnout sami. Záleží na tom, jak je člověk založený – někdo má rád venkov a přírodu, někdo zase upřednostňuje blízkost města. Já osobně bych brala malý dům u města, než velký na samotě. Ale je to tím, že mi vyhovuje město, nerada dojíždím a raději se budu věnovat jiným věcem, než je údržba a úklid velkého domu a zahrady.

anonym

A ja pro velky dum-je to vice moznosti.