funky

Vařící čaj & citron

Kdesi jsem slyšel, že pokud se cintron vymačká do vařícího čaje zničí se vitamíny a že by se mělo počkat až čaj trochu vychladne. je to pravda?

Nejlepší odpověď
dědapetr

Při prvních příznacích chřipky dokáže vitamín C, který je hojně obsažen právě v citronu, skutečně pomoct. Jenže horká voda vitamín C ničí. Proto, když si chcete dát čaj s citronem, nelijte vymačkanou šťávu do právě uvařené, ještě vařící vody. Přidejte ji tam až tehdy, když čaj vychladne. Nebo, chcete-li čaj pít hned, si do hrnečku s čajem napusťte i trochu studené vody a citron tam přimíchejte až potom.
Další věc, která vitamín C ničí, je kov. Škodí mu tedy i krájení kovovým nožem nebo míchání kovovou lžičkou. Tomu ale stejně moc zabránit nejde a ve srovnání s horkou vodou jsou ztráty vitamínu mizivé, takže tím se nemusíte moc zatěžovat.

http://bonella­.f1.bestone.cz/vy­ziva/caj-citron-med-a-mleko-nejlepsi-boj-proti-chripce-a-nachlazeni.html

Další odpovědi
Ponytail

Taky už jsem o tom slyšela z více zdrojů, asi na tom něco bude. Abych pradu řekla, moc to neřeším, uvařřím čaj, nechám vylouhovat sáček, přidám med a citron. Dělám to pro chuť nikoli pro vitamíny. V případě zvýšené potřeby vitamínu C sáhnu po potravinách s vyšším obsahem, např. po kysaném zelí.

baghira

Vitamín C se sice varem ničí, ale čaj v šálku už přece nevře, a jeho teplota klesá relativně rychle. Takže i když je ještě horký, zničení vitamínu bych se nebál.

eLx

Ano, čaj musí mít do 45 stupňů Celsia.

MrGandy

Ano je to pravda a prý se ještě skazí chuť. To jsem ale nikdy moc nepoznal.