Avatar uživatele
rigormortis

Vandalismus?

Je vandalismus (sprejerství) když posprejuji fasádu domu před jeho malbou?
V úvahu beru neurážlivý obsah díla (nebo jak kdo chce posprejovaného místa)?
Jde o to, že žádnou škodu přeci neudělám, tak mě můžou dát pokutu?
Doplňuji:
jde o to, že žádná škoda nevzniká…jedná se tedy o trestný čin poškození?
Nebo pouze o přestupek (soužití či tak nějak)?

Nejedná se o to zda mám či nemám právo, ale o to jak budu potrestán, když nezpůsobím žádnou škodu, újmu, zostuzení, poškození věci.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3409 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Lamalam

Pokud ten dům není tvůj, tak nemáš nárok. A to bez ohledu na to, zda způsobíš či nezpůsobíš škodu.
Doplňuji:
Tím, že posprejuješ cizí barák, způsobíš jeho majiteli škodu. Když tě lapnou, můžeš být odsouzen k tomu, abys to za svoje peníze nechat navrátit do původního stavu. To, jestli je fasáda před opravou, na tom nic nemění.

Upravil/a: Lamalam

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?mosoj Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
klumprt

Z trestního zákoníku:

§ 228 Poškození cizí věci
(1) Kdo zničí, poškodí nebo učiní neupotřebitelnou cizí věc, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.
(2) Stejně bude potrestán, kdo poškodí cizí věc tím, že ji postříká, pomaluje či popíše barvou nebo jinou látkou.


Vidíme, že podle druhého odstavce není výše způsobené škody rozhodující. Nedají ti pokutu, ale půjdeš k soudu. Dostaneš podmínku, uhradíš škodu a nějaký čas budeš mít záznam ve výpise z rejstříku trestů.
Doplňuji:
Žádný přestupek. A proti soužití už vůbec ne. Kvůli kreténům, kteří počmárali hnusnými nesmysly celá města, se zavedla speciální skutková podstata tr. činu. Půjdeš před trestní soud i při nepatrné způsobené škodě.

Upravil/a: klumprt

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?marci1 Nahlásit


Avatar uživatele
ten který je

Je to asi podobné kdybych k Tobě přistoupil,vytáhl sprej a postříkal ti ksicht.Byl bys před koupelí.:-)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Mirdas

Určitě o vandalismus jde. Zda plocha není přímo určená k podobnému umění jde vždy o vandalismus.
Já osobně si některých děl vážím a líbí se mne, ovšem nesnáším nesmyslně a bezduche počmárané vagóny, zastávky, stěny staveb a podobně.
V těchto případech navrhuji nezůstat jen u pokuty, ale aby i „autor“ na své vlastní náklady, vlastníma silama musel nim počmáraný objekt dát do původnýho stavu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Jak se dá na toto slušně odpovědět ?

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
rigormortis

Mosoji…slušně to jde, chce to jen chtít.

před 3409 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek