Pruzkumnik

V zimě, když je vidět dech, je vidět i prd?

Znáte to, jdete pro rozsáhlím prostranství, lidi jsou od vás desítky metrů vzdálení, tak proč si neulevit. Jenže od pusy vám jde pára. Teď otázka, když si prdnu, bude u mého pozadí taky nějaký obláček páry nebo něčeho obdobného? 😁

Nejlepší odpověď
Drap

Odpověď je snadná, stačí se podívat.

Další odpovědi
dubraro

Od úst jde vidět vydechovaná vodní pára, která se v chladném vzduchu sráží. Střevní plyny obsahují asi 59 % dusíku, 21 % vodíku, 9 % oxidu uhličitého, 7 % metanu a 4 % kyslíku, vodní páru ne.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/V%C4%9Btry

hapiky

Ono už stačí, že je cítit.

Dochy

Mám pochybnosti o tom, že v prdech vůbec není voda (pára) když vznikají v poměrně dost vlhkém prostředí. Složení uváděné na wiki je zdá se kopírováno široce po všech českých servrech z jednoho zdroje… Mimochodem obsah nasycené vodní páry ve vzduchu při cca 36°C by byl někde kolem 3–3,5% a rozpis složení v článku končí na kyslíku se 4%. Součet složek je kupodivu 100%, přestože jiné články uvádí kolem 1% dalších plynů (a v odkazu kromě jiného není uvedeno nic co by mělo výrazně smrdět)

A zaměřil bych úvahu jiným směrem.. Běžný výdech je kolem 0.5l vzduchu, hluboký možná kolem 3–4l. Na wiki se uvádí denní průměrný objem prdů cca 0.5l rozdělený do 14 dávek. Takže 14× menší dávka než běžný výdech a ještě tlumená oblečením.

Kepler

Souhlas s Dochym, jen dodám, že složení vzduchu i směsi jiných plynů se uvádí vždy jako suchého plynu bez vodních par, protože obsah vodních par kolísá v závislosti na podmínkách. U flatu lze předpokládat, že bude vodními parami nasycen, takže obláček sražených vodních par by měl být zaručeně vidět. To by se ale muselo prdnout s kalhotami a trenkami na půl žerdi, jinak tkanina tu vlhkost spolehlivě zachytí.

mosoj

Zcela určitě dochází ke kondenzaci vodních par. Vzhledem k vyprodukovanému objemu plynů bude vodních par minimální množství a navíc vodní páry jsou bezbarvé. Vidět jsou pouze mikroskopické kapičky vody. viz mraky. Mraky nejsou vodní pára ale voda!!
K přibližnému stanovení vodních par při různých teplotách a parciálnímu tlaku ! slouží Ramzinův diagram.
Budu-li předpokládat že vyprodukované plyny jsou pří teplotě 36oC nasyceny vodní parou tak v jednom kilogramu suchého vzduchu obsahují 36 g vody.
Při poklesu teploty na 0oc je v kilogramu suchého vzduchu 5g vody. Rozdíl cca 31 g vlhkosti zkondenzuje na vodu. Je si ale třeba uvědomit, že všechny hodnoty jsou vztaženy na kilogram suchého vzduchu. Kolik si myslíte , že kilogramů naprdíte? Já bych řekl že prd!!

Dochy

Dík Keplere, ani mně nenapadlo, že se všude uvažuje vzduch bez páry (smysl to dává) u těch prdů… tam k tomu ale myslím moc důvod není, zvlášť když udávají průměrné hodnoty a teplota je poměrně dobře známá. Je možné že ten kdo to analyzoval zůstal u zvyklostí při analýze vzduchu… Škoda že se mi nepodařilo najít nějaký ofic. výzkum, všude vidím jen ty jedny rozkopírované hodnoty.
A přitom takové zajímavé téma 😉

Dochy

Pro představu doplním k mosojovi: hustota vzduchu je cca 1,3 kg/m3. V pullitru (denní produkce 😉 ) je tedy obsah plynů cca 0,65g, z toho voda (při nasyceném plynu a úvaze těch cca 3,5%) 0,02g vody, která může zkondenzovat na páru. A v jednom prdu je to ještě 1/14 takže jen cca 1,6mg (to neznamená, že by to nemohlo být vidět, pokud by to neodchytili kalhoty)

A mosoji, pokud vzduch obsahuje maximum vodní páry, není suchý, ale nasycený. Suchý by byl bez páry (nebo podle situace můžeme za běžných podmínek pár procent relativní vlhkosti tolerovat)

Kepler

Prdět s holú řiťú na mrazu za účasti svědka jsem fakt ještě nezkoušel, ale když si krknu, tak ta pára je viditelná. Ten objem krkance bych řekl je srovnatelný s řádným ruprechtem 🙂

mosoj

Jo ale výpočty jsou vztaženy na suchý vzduch. Tak je to v učebnici. Těžko vyjadřovat procenta na vlhký vzduch !!

Dochy

„Při poklesu teploty na 0oc je v kilogramu suchého vzduchu 5g vody“ je zkrátka chybně.

Suchý vzduch je bez vody, nebo „fyziologicky“ suchý cca do 30% relativní vlhkosti. Ano může se to přepočítávat na suchý vzduch ve smyslu že 1kg suchého vzduchu pojme při 36C 36g vodních par. Ale vyjádření že suchý vzduch obsahuje 36g vodní páry je nešťastné.