Avatar uživatele
Bičiště

V závěru básně je položena otázka. Prosím o její zodpovězení. Pořád si s tím lámu hlavu. Fakt se z toho zblázním.

(autor neznámý) Stará čínská básnička

Příchod a odchod

Přicházejí s prázdnýma rukama, odcházejí s prázdnýma rukama,
takoví jsou lidé.
Když se narodíš, odkud přijdeš?
Když zemřeš, kam jdeš?
Život je jako plující oblak, který se objeví.
Smrt je jako plující oblak, který zmizí.
Plující oblak sám původně neexistuje.
Život a smrt, příchod a odchod, jsou také takové.
Je tu však jedna věc, která zůstává čistá a jasná.
Nezávisí na přicházení a odcházení a nezávisí ani na životě a na smrti.
Co je ta jedna čistá a jasná věc?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? annas, anonym, vagra, iceT, johana 56, hanulka11 před 4819 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Zjišťovala jsem původ básně či moudrosti. Souvisí s ZEN, tj. japonským budhismem. Pronikl roku 583 z Číny. Je podobný józe, k rozbití vnitřního já zasvěcované osoby slouží soustředění se na neřešitelnou otázku.
Zenová filosofie je nábožensko-filosoficko-budhistický systém, založený na prožitcích vnitřní zkušenosti jako poznání sebe sama.

Podle toho bych závěr chápala nějak takto:

Báseň hovoří o protikladech – člověk se narodí a zemře – život a smrt atd.

Co je jediná čistá a jasná věc – pravda, která je založena na těchto protikladech, jen na našich myšlenkách, cesta, která někam vede – od života ke smrti – poznat nirvánu.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
rynek878

Zen je velmi jednoduchý: Co jsi? Každý na tomto světě hledá štěstí vně sebe, nikdo však nerozumí svému pravému já. Všichni říkají ‚já‘ – ‚já chci tohle, já jsem takový‘. Nikdo však tomuto já nerozumí. Kde bylo tvoje já, než jsi se narodil? Kam toto já odejde, až zemřeš? Budeš-li se upřímně ptát: ‚Co jsem?‘, dříve či později narazíš na zeď, kde je veškeré myšlení odetnuto. Nazýváme to ‚Nevím.‘ Zen je udržováním mysli ‚Nevím‘ vždy a všude. Nakonec se tvá mysl ‚nevím‘ stane úplně čistou. Když pohlédneš na oblohu, je jen modrá. Uvidíš strom, je jen zelený. Tvá mysl je jako čisté zrcadlo. Objeví se červená, zrcadlo je červené; objeví se bílá, zrcadlo je bílé. Přijde někdo hladový, dáš mu najíst; přijde někdo žíznivý, dáš mu napít. Nic nechci jen pro sebe, pouze pro všechny bytosti. Taková mysl je již osvícením, které nazýváme Velkou láskou, Velkým soucitem, Velkou cestou bódhisattvy. Je to jednoduché, není to nic těžkého."

Zdroj: http://www.za­hady.cz/index­.php?strw=rt&id=590

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
vagra

Zbláznění se,není řešení ! 🙂
Řeč je pravděpodobně o buddhistickém pojmu
NIRVÁNA,
neboli o světě absolutna.
„V nirváně není přicházení ani odcházení, život ani smrt, štěstí ani smutek.“
Vše je naprostým klidem a vyhasnutím.

Protože jde o poměrně rozsáhlý pojem z buddhismu, doporučuji přečtení článku na zdrojové adrese.

Zdroj: zkráceno a upraveno z-http://www.kwa­numzen.cz/tex­t/zen_budd.htm

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
poa.li

Pravda… ta by to mohla být.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
hanulka11

asi ten vlastní život-lidské bytí…ne?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Neonka

Láska, Bůh, boží láska … ?

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek