Roklar

V tepelné elektrárně se pára po projití parní turbínou v chladicích věžích zchladí, až zkapalní. Pak je tato voda vedena

V tepelné elektrárně se pára po projití parní turbínou v chladicích věžích zchladí, až zkapalní. Pak je tato voda vedena zpět do kotle, aby se opět ohřála, vznikla z ní pára, prošla turbínou, byla znovu zkapalněna atd. Není kondenzace vody zbytečná?

Nejlepší odpověď
vodník

Kondenzace je nutná proto,aby aby se snížila spotřeba vody.Pára,která již prošla turbínou má ještě dost vysokou teplotu a tlak.Pouze ji znovu přihřát v kotli a znovu zavést do turbíny by nebylo účinné,protože by se jí do toho kotle moc nevešlo.Pouštět tu to páru do vzduchu by bylo zase vzhledem k její teplotě nehospodárné.Proto se tato pára vede do teplárny,která to rozvádí parovodem pro vztápění sídlištˇ nebo továren.Zkonden­zovaná voda se vrací zpět do elektrárenských kotlů bez nákladů na úpravu vody.Prvotní voda se totiž musí upravit,aby se kotle nezanášely vodním kamenem.Do chladících věží se vede pára,která už je nadbytečná z hlediska tepelného využití ale protože je nežádoucí aby lopatky turbín a potrubí zarůstali kamenem vzužívá se voda zkondenzoaná v chladících věžích rovněž bez nákladné úpravy.