V r.2012 jsem byl OSVČ, od r.2005 mám HPP a zaměstnavatel mi odvádí soc. a zdrav. dávky, musím odvádět 2krát totéž???

je třeba platit a zdravotní pojištění když jsem v roce 2012 podnikal jako OSVČ a měl jsem to jako přivýdělek? Přitom jsem byl a stále jsem zaměstnaný na HPP, kde mi zaměstnavatel odvádí jak sociální tak i zdravotní pojištění. Přijde mi to jako nesmysl ještě jednou odvádět tytéž dávky???

Nejlepší odpověď
Jirka P.

Pokud jste v daném roce měl příjmy jako OSVČ, musíte za ten rok podat daňové přiznání a související výkazy na sociálku a ZP. Co je potřeba platit, to se spočítá z těch výkazů, záleží na mnoha okolnostech.

Nic se neplatí dvakrát, zaměstnavatel vám platí odvody z části vašich příjmů, ze zbytku je musíte zaplatit sám.

Další odpovědi
JájsemRaibek

Jelikož jste měl příjmy od dvou různých plátců (zaměstnavatel a OSVČ), podáváte daňové přiznání. Zaměstnavatel vám vystaví potvrzení, kolik vámsrazil na SP a na ZP a na dani. Tyto částky zohledníte v daňovém přiznání a z výsledku zaplatíte SP, ZP a daň.
Je to jednoduché, neplatíte 2×.
Příklad:

Z částky 1000 od jednoho a z 1000 od druhého je v součtu 2000 od obou. Zaměstnavatel vám srazil 10% z 1000 což je 100Kč a z podnikání jste zatím neplatil nic. V součtu z částky 2000 zaplatíte 200Kč, ale jelikož vám byla 100 sražena jako záloha, tak doplatíte zbylých 100Kč.

Něco jiného jsou zálohy. SP na záloze neplatíte a na ZP platíte jen tehdy, pokud příjmy z podnikání byť jen na jeden měsíc jsou vyšší než příjmy ze zaměstnání! Stále se to však rozúčtuje v daňovém přiznání, tudíž ZP-zálohy=doplatek. To samé daň a SP.

anonym

Jistě, jsou to dva různé příjmy.