Avatar uživatele
anonym

V r.2012 jsem byl OSVČ, od r.2005 mám HPP a zaměstnavatel mi odvádí soc. a zdrav. dávky, musím odvádět 2krát totéž???

je třeba platit a zdravotní pojištění když jsem v roce 2012 podnikal jako OSVČ a měl jsem to jako přivýdělek? Přitom jsem byl a stále jsem zaměstnaný na HPP, kde mi zaměstnavatel odvádí jak sociální tak i zdravotní pojištění. Přijde mi to jako nesmysl ještě jednou odvádět tytéž dávky???

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? chudst před 3991 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Jirka P.

Pokud jste v daném roce měl příjmy jako OSVČ, musíte za ten rok podat daňové přiznání a související výkazy na sociálku a ZP. Co je potřeba platit, to se spočítá z těch výkazů, záleží na mnoha okolnostech.

Nic se neplatí dvakrát, zaměstnavatel vám platí odvody z části vašich příjmů, ze zbytku je musíte zaplatit sám.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
JájsemRaibek

Jelikož jste měl příjmy od dvou různých plátců (zaměstnavatel a OSVČ), podáváte daňové přiznání. Zaměstnavatel vám vystaví potvrzení, kolik vámsrazil na SP a na ZP a na dani. Tyto částky zohledníte v daňovém přiznání a z výsledku zaplatíte SP, ZP a daň.
Je to jednoduché, neplatíte 2×.
Příklad:

Z částky 1000 od jednoho a z 1000 od druhého je v součtu 2000 od obou. Zaměstnavatel vám srazil 10% z 1000 což je 100Kč a z podnikání jste zatím neplatil nic. V součtu z částky 2000 zaplatíte 200Kč, ale jelikož vám byla 100 sražena jako záloha, tak doplatíte zbylých 100Kč.

Něco jiného jsou zálohy. SP na záloze neplatíte a na ZP platíte jen tehdy, pokud příjmy z podnikání byť jen na jeden měsíc jsou vyšší než příjmy ze zaměstnání! Stále se to však rozúčtuje v daňovém přiznání, tudíž ZP-zálohy=doplatek. To samé daň a SP.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

Jistě, jsou to dva různé příjmy.

před 3991 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek